Yukarı Çık
 
‘Depreme hazırlık bir gecede olmaz!’
4 Nisan 2019 Perşembe 16:25:14
790 kez okundu.
Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği (MAG-DER) Başkanı Sabri Karaçam, depremde afet gönüllülerin önemine vurgu yaparak, kamu kuruluşlarının bu çalışmalara destek vermesi gerektiğini söyledi.

 

..”17 yılı aşkın tecrübemiz göstermiştir ki, gönüllü çalışmalarının süreklilik kazanması için sadece gönüllülerin çabaları yeterli değildir. Bu çabaların başta kamu yöneticileri olmak üzere toplumun her kesimince takdir edilmesi, desteklenmesi, teşvik edilmesi gerekiyor.”

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

 

Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği (MAG-DER) Başkanı Sabri Karaçam, afet bilinç eğitimin öneminden bahsederek, tüm kamu kurum ve kuruluşların bu eğitimlere destek vermesi gerektiğini söyledi. Afetlere hazırlığın sadece kamu yönetimlerinin değil, toplumun her kesiminin hatta her bireyin sorumluluğu olduğuna vurgu yapan Karaçam, şu değerlendirmelerde bulundu: “Afetlere karşı hazırlıklı olmak can kurtarır, ekonomik kayıplarımızı en aza indirir. MAG- DER, bireylerden başlayarak yaygınlaştırılan bir afet bilincinin oluşturulması ve mahalle düzeyinde gönüllülerden oluşan gruplara eğitim ve ekipman temin ederek, sivil toplumun içerisinde yerel afete müdahale kapasitesi yaratılması için çalışmaktadır. 17 yılı aşkın tecrübemiz göstermiştir ki, gönüllü çalışmalarının süreklilik kazanması için sadece gönüllülerin çabaları yeterli değildir. Bu çabaların başta kamu yöneticileri olmak üzere toplumun her kesimince takdir edilmesi, desteklenmesi, teşvik edilmesi gerekmektedir. Gönüllü arkadaşlarımızın aktif olması, çevresindekileri afetler konusunda bilinçlendirmesi sadece afetler değil yakın çevrelerinde yaşam kalitesinin yükseltilmesi konusunda çeşitli projeler içerisinde yer alması, ilgili kurumlar ile yakın işbirliği içerisinde olmaları, onların motivasyonlarını yüksek tutmak dolayısıyla uzun yıllar birer mahalle afet gönüllüsü olarak içerisinde yaşadıkları topluma hizmet etmelerini sağlayacaktır.”

‘Atılan her adım önemlidir’..

“Seyirci değil, katılımcı olalım. Çok söyledik ve devam edeceğiz. Olası deprem Marmara Bölgesi’ni etkileyecek. Afet sonrasındaki ilk 72 saat hayat kurtarma açısından en kritik saatlerdir” diyen Karaçam, şöyle devam etti: “Mahalle afet gönüllüleri mahallenin içinden çıkmış eğitim almış ve ekipmanı olan bir kuruluştur. Sayımız çoğaldıkça olası depremde daha çok faydalı olacağız. Bunun bilincindeyiz. Bu anlamda Yalova’ya kurtarma ekiplerinin yönlendirilmesi az veya hiç olmayacaktır. Bunun içindir ki; Yalova’da kendi yağımızla kavrulmasını bilmeliyiz, buradaki hazırlıklarımızı bu kapsamda yapmalıyız. Afete hazırlık, herkesin kolaylıkla atabileceği ve atması gereken küçük bir seri adımın toplamından başka bir şey değildir. Hazırlık bir gecede yapılmaz ve asla tamamlanmaz. Ancak atılan her küçük adım önemlidir. Yalova halkına MAG arama kurtarma eğitimleri dışında afet bilinç eğitimlerini de vermeğe devam edeceğiz.”

 

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı