Yukarı Çık
 
YENİ HASTANE2021 YILINDA BİTECEK!
10 Mart 2019 Pazar 16:05:19
817 kez okundu.

 

 

Son 16 yılda Yalova’ya 12 milyar TL’lik yatırım yapıldığını söyleyen Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca:

‘233 MİLYON TL’YE MAL OLACAK’

 

Bakan Koca, bir dizi ziyaretlerde bulunmak için Yalova’ya geldi. İhalesi tamamlanan 400 yataklı yeni devlet hastanesi hakkında bilgi veren Bakan Koca, 4 yeni ambulansın anahtarlarını da şoförlere teslim etti..

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, bir dizi ziyaretlerde bulunmak için Yalova’daydı. İlk olarak Yalova Valiliği’ni ziyaret eden Bakan Dr. Fahrettin Koca, esnaf ziyaretlerinde de bulundu. AK Parti İl Başkanlığı’nı da giden Bakan Koca, Yalova Devlet Hastanesi’ni de gezerek hastalara acil şifalar diledi. Yalova’ya müjdeler de getiren Bakan Koca, Türkiye’deki ambulansların dijitalleşeceğini de kaydetti.

‘233 milyon TL’ye mal olacak’..

Yalova Valiliği önünde minik sağlıkçılar tarafından çiçeklerle karşılanan Bakan Koca, ilk olarak Vali Muammer Erol’u makamında ziyaret etti. Ziyaret öncesi Valilik Şeref Defteri’ni imzalayan Koca, ardından kurum müdürlerinden de brifing aldı. Koca, ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Son 16 yılda Yalova’ya 12 milyar TL yatırım yapıldığını söyleyen Koca, “Son 16 yılda iktidarımız Yalova'mıza toplamda 12 milyar TL'lik hizmet getirdi. Bu hizmetin içerisinde özellikle ulaşımdan şehirciliğe, sağlıktan, eğitime hizmetler var. Sağlık özelinde de toplamda 300 milyon TL'lik yatırım gerçekleştirdi. Tüm ilçeler dahil 14 sağlık kuruluşu hizmete açılmış oldu. Biz Yalova'da 66 sağlık noktasında hizmet vermeye devam ediyoruz. Özellikle Yalova için üzerinde çok durduğumuz projesi ve ihale süreci biten 400 yataklı bir hastane yatırımımız var. 23 Ocak'ta ihalesi yapıldı. Hastanenin 233 milyon TL bedelle ihalesi tamamlandı. Toplamda 200 dönüm arazi üzerinde, 105 bin metre kare kapalı alanı bulunan, 17 ameliyathanesi ve 105 yoğun bakım ünitesi, 130 polikliniği bulunan, deprem izolatörleriyle de güvenli bir yatırımdan bahsediyoruz. Toplamda 710 günde tamamlanması hedefleniyor. Biz 2 yıllık sürede ödenek sorunu oluşturmadan gelecek yılsonunda 2021 yılının en geç başında bu hastaneyi tamamlama noktasında gayret içerisinde olacağız” dedi.

‘Araştırma hastanesi olacak’..

“Bu hastane ile birlikte biz yeni dönemde bulundukları bölgede en son noktada hizmet eden şehir hastaneleri benzeri hastaneler oluşturuyoruz” diyen Bakan Koca, “Bu anlamda üniversitelerle işbirliği içerisinde bu hastanede ileri teknolojisi ile fiziki altyapısıyla, branş çeşitliliği ve akademik yapısı ile eğitim araştırma kimliğiyle hastanın sevk edilmediği sağlık üssü olarak planladığımız bir hastane olarak hizmet vermiş olacak. O nedenle de özellikle Yalova'nın sağlık turizminden de ciddi bir pay alabileceğini, Termal’e kaplıca kaynakları boyutuyla da özellikle de Yalova'ya daha yakın bir yaklaşımla da sağlık turizmindeki payını daha da arttırmayı hedefliyoruz. Fuat Zilelioğlu Aile Sağlığı Merkezi, Sağlıklı Yaşam Merkezi ve 112 halk sağlığı laboratuvarının da yüzde 65'i tamamlandı. En geç 3 ay içerisinde hizmete girecek” ifadelerine yer verdi.

‘Bu yıl 7 ambulansı Yalova’ya kazandıracağız’..

Valilikteki toplantı sonra Yalı Caddesi’nde esnafları ziyaret eden Bakan Koca, yolda gördüğü miniklere oyuncak verdi ve onlarla fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmedi. Ardından 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’na gelen Bakan Koca, 4 yeni ambulansın hizmete girmesi törenine katıldı. Törende konuşan Bakan Koca, “112 ve acil hizmetlerimiz çok önemlidir. Bu nedenle de acil hizmetlerine çok önem vermemiz gerektiğini biliyoruz. Bugün 3 tane 4x4 arazi ambulansının teslimini gerçekleştiriyoruz. Bu yıl içinde toplamda 7 ambulansı Yalova'ya kavuşturmuş olacağız. Özellikle 112 acil servis hizmetlerimizde dünyadan önemli bir mesafe kaydettik. 16 yıl önce 635 olan ambulans sayısını 4 bin 910'a çıkardık. Bu yıl için 800 ambulans ihalesi daha yapıldı. Bunlardan 400'ü ihale edildi. Bunlardan Yalova'ya ayrılan 7 ambulanstan 3'ünün teslimini gerçekleştiriyoruz” dedi.

‘Ambulanslarda dijitalleşiyoruz’..

“Özellikle acil hizmetlerin Türkiye'nin geldiği noktada hem hava ambulansı, uçak ambulans dahil olmak üzere bütün vatandaşlarına ücretsiz olarak bu hizmeti götüren başka bir ülke yok” diyen Koca, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Yalova'dan da bu süreçte 42 hastamız helikopter ambulansla taşınarak hizmet aldı. Toplam ambulans sayımızı 4 bin 900'den 5 bin 700'e çıkarmış olacağız ki; bu dünya ortalamasının üzerinde. Ben özellikle yeni dönemde ambulanslarımızın hizmetinin dijital alt yapılarını da sağlayarak, dijital ambulans yapısına dönüştürüyoruz. Bunun ilk pilot uygulamasını da Şubat ayında Bolu’da başlattık. Süreçte bütün ambulansların dijital yapıya dönüşümü ve bu yapı ile müdahale imkanı veren, gerektiğinde EKG'sini çekme imkanı veren ve bu uygulamaları merkezle intibakla yapan ve gerektiğinde erkenden müdahale etme imkanı veren dijital ambulans dönemine de geçmiş oluyoruz.”

Hastaneyi ziyaret etti..

Bakan Dr. Fahrettin Koca, ardından anahtarları ambulans şoförlerine teslim etti. Ambulansın şoför koltuğuna geçen Bakan Koca, sirenlerini de çalmayı ihmal etmedi. Tören sonrası AK Parti İl Başkanlığı’nı ziyaret eden Koca, burada bir süre sohbet etti. Yalova Devlet Hastanesi’ni de ziyaret eden Bakan Koca, burada yatan hastalara acil şifalar dileyerek çiçek takdim etti.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı