Yukarı Çık
 
YALOVA’DAN DÜNYAYA ASİTSİZ KAĞIT
6 Mart 2019 Çarşamba 16:39:04
596 kez okundu.

 

 

Tarihi Yalova Kütüphanesi’nin kurulması ile birlikte Yalova’da asitsiz kağıt üretilecek. Asitsiz kağıt Yalova’dan tüm dünyaya ihraç edilebilecek.  

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

İl Genel Meclisi Mart ayı oturumlarına başladı. İl Genel Meclisi’nin Mart ayı oturumunda, ilk Türk matbaası olma özelliği taşıyan tarihi Yalova Kağıthanesi’nin ihya projesi yeniden gündem maddesi olarak görüşüldü. Mecliste, Elmalık Köyü deresi civarında sit potansiyelinin tespitine yönelik başlatılan çalışma konusu gündeme taşındı. Sit tespiti çalışması kapsamında Bursa Müze Müdürlüğü’nden gelecek olan uzman ekiple, Yalova’nın ilk Türk matbaası olma özelliği taşıyan ve Osmanlı Devleti’nin ilk kağıt üretim merkezi olan Yalova Kağıthanesi eski kurulduğu yerinde yeniden canlandırılacak.

Sit çalışması devam ediyor..

Sit tespitinden sonra kağıthanenin yapımının başlanacağını söyleyen İl Genel Meclisi Başkanı Yaşar Demirel, “Tarihi Yalova Kağıthanesi’nin yeniden ihyası ve kültür hayatına kazandırılması amacıyla Osmanlı Arşiv Belgeleri ile varlığı ispatlanan ve ilk kağıthane olma özelliği taşıyan Elmalık Köyü deresi civarında önemli bulguların olduğu alandaki yapının yeniden ihyası için çalışmalarımıza başladık. Yalova ili, Bursa ve İstanbul’un geçiş noktasında olduğu için tarihi anlamda önemli bir konumda yer alıyor. Kağıthanenin aynı yerinde yeniden canlandırılması ilimizin turizmine de büyük katkı sunacaktır. Bu projenin bir eşi daha yok. Türkiye’de ilk Yalova’da olacak. Sit çalışmasıyla ilgili olarak Bursa Müze Müdürlüğü’nden gelecek olan rapordan sonra uzmanlar zemin çalışmalarına başlayacaklar” dedi.

Asitsiz kağıt üretilecek..

Kağıthane’de asitsiz kağıdın da üretileceğini belirten Demirel, “Kağıthane’nin orijinal yerinde tescilli bir bina olarak yapılabilmesi için çalışmalar devam ediyor. Osmanlı arşiv belgelerinin taraması yapıldı. Ülkemiz halen çok büyük miktarlarda el yapımı asitsiz kağıt ithal etmekte. Kağıthane ile birlikte asitsiz kağıt Yalova’da üretilecek. Bizim de asitsiz kağıdımız olacak. Yurt dışından alınan bu kağıtlar Yalova’dan da alınabilecek. Bu merkezi dünyanın birçok yerinden kişi heyecanla bekliyor” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı