Yukarı Çık
 
 'Gerginlik sarsıntı olmadan boşaldı'
10 Şubat 2019 Pazar 15:12:15
243 kez okundu.

 

 

 

Jeofizik Yüksek Mühendisi (İTÜ) Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Kuzey Anadolu fay hattı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Ercan, fay hattında 2,3 santimlik yamulmanın olduğunu belirtti ve gerginliğin sarsıntı olmadan boşaldığını da dile getirdi..

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Jeofizik Yüksek Mühendisi (İTÜ) Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Kuzey Anadolu fay hattı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Ercan, fay hattında 2,3 santimlik yamulmanın olduğunu belirtti ve ekledi: " Kırık boyunca yıllık ortalama güç yığma hızı 1,5 atom bombası(1,5 10**21 erg) dolayındadır. Kuzey Marmara’da yer kabuğunun kırılmaya karşı direnci ise yaklaşık 6 milyar giga ton dolayındadır" dedi.

'Yavaş depremdir'..

"1990 yılından beri, Kuzey Marmara Kırığının Zeytinburnu’ndan-Büyükçekmece’ye uzanan kolu üzerinde bir bölünün kilitlendiği, bu kesimin deprem ya da depremcik(M<4) üretmediği biliniyordu" diyen Ercan, "Bu tür yerlere Türkçede kilit, pürüz (asperite) denir. Zeytinburnu ile Bakırköy önündeki bu durumun bir deprem yapması bekleniyordu. Ancak, 2016 yılında burada deprem olacağına, 50 gün süreyle sarsıntısız “sürüklenmeli yürüme” gerçekleşmiş, ancak kırılma yerine büzülme görülmüştür. Buna İngilizcede “krip” denir. Ayrıca yer yer İngilizce buna “yavaş deprem” de dense de, Türkçe’de deprem dediğimiz “anlık, sarsıntılı gerginlik boşlamasıdır. O nedenle bu olaya “sürüklemeli yürüme” demek gerekir" ifadelerine yer verdi.

'Gerginlik sarsıntı olmadan boşaldı'..

Gerginliğin sarsıntı olmadan boşaldığını söyleyen Ercan, "Uzaydan konum belirleme gözlemlerinden de belirlediğimiz gibi, Kuzey Marmara kırığı İstanbul ile Tekirdağ önünde birer deprem yapmak üzere doğudan gelen bir kaktırmayla, yıllık 2 ile 2,3 santimlik yamulmasını sürdürmektedir. Kırık boyunca yıllık ortalama güç yığma hızı 1,5 atom bombası(1,5 10**21 erg) dolayındadır. Kuzey Marmara’da yer kabuğunun kırılmaya karşı direnci ise yaklaşık 6 milyar giga ton dolayındadır. Bu eşik değer aşılınca beklenen büyük depremler, ardı ardına olacaktır. Bu depremlerle, İstanbul ile Tekirdağ önünde 25 ile 40 bar dolayında yer basınç düşümü olacaktır. Bu basınç düşümünün yaratacağı sarsıntı bölgedeki yaklaşık 2,5 milyon yapıyı çeşitli oranlarda etkileyecek, özellikle kaçak, imar barışından yararlanmış, çoğu mühendis elinden çıkmayan yapılarda ağır yıkım ya da göçmeler görülebilecektir. 2016 yılında İstanbul kolu üzerinde derin kuyularda yapılan yamulma ölçümlerinde, deprem olmadan oluşan sürünmeli ötelenmeyle (cript), İstanbul’da olacak depremden çıkması beklenen gerginliğin onda biri (10**20 erg) sarsıntı oluşmadan boşalmıştır. Bu sevindiricidir. İstanbul kolunda olacak M6,7 büyüklüğünde bir deprem için yerin ötelenmesi yaklaşık 84-90 santim olacaktır. 2016’da oluşan sürüklenmeli yürüme boyutu kabaca 22 santim olduğuna göre, sarsıntısız ötelenme beklenen ötelemeyi yüzde 25 oranında azaltmıştır. İstanbul kolunda olacak M6,7 büyüklüğünde bir deprem için yerde oluşması beklenen kırılma boyu 5 ile 7,5 km dolayındadır. 2016’da oluşan sarsıntısız sürüklenmenin yürümesi yaklaşık, kırık boyunda 1,5 km’lik azalmaya neden olmuştur. Bu durumda sevindiricidir. Bundan sonra kalan bölümün kırılması yaklaşık 25-35 saniyelik bir depremle gerçekleşecektir."

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı