Yukarı Çık
 
 'BİNALAR YORGUN!'
7 Şubat 2019 Perşembe 17:12:21
1171 kez okundu.

Yalova'nın yapı stokunun yüzde 80'ni deprem görmüş binalardan oluşuyor

 

Kartal'da çöken bina sonrası akıllara Yalova'daki riskli binaların akıbetinin ne olacağı geldi. Yalova Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Osman Kendir, Yalova'da yapı stokunun yenilenmesi gerektiğini dile getirdi.

 

Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın üzerinde olduğumuzu ve bu fay hattının büyük deprem tekrarlama periyotlarına bakıldığı zaman deprem zamanın geldiğinin anlaşıldığını belirten Kendir, İmar Barışı Uygulaması'na çok dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti.

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

 

Kartal'da çöken bina sonrası akıllara Yalova'daki riskli binaların akıbetinin ne olacağı geldi. Yalova Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Osman Kendir, Yalova'da yapı stokunun yenilenmesi gerektiğini dile getirdi. Binaların aşırı derece yorgun olduğunu söyleyen Kendir, HABERCİ'ye özel açıklamalarda bulundu. Kendir, "Yalova'nın yapı stoku eski. Yalova'nın kentsel dönüşüme ihtiyacı var. Deprem olmadan bile binalarımız yıkılır vaziyete geldi. Bir deprem olduğunda neyle karşılaşacağımız, hangi vahim tablo ile karşılaşacağımızı bilemiyorum. Durum hiç açıcı değil. Yalova'nın yapı stokunun yüzde 80'ni deprem görmüş binalardan oluşuyor. Bu işi yaparken de ada bazında yapmamız gerekiyor" dedi.

'Deprem olmadan binalar yıkılmaya başladı'..

Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın üzerinde olduğumuzu ve bu fay hattının büyük deprem tekrarlama periyotlarına bakıldığı zaman deprem zamanın geldiğinin anlaşıldığını dile getiren Kendir, "Güncel depremlere baktığımızda da buradaki riskin ve stresin arttığını teyit ediyor. Bu anlamda deprem olmadan önlem almamız gerekiyor. Daha depremin olmasına gerek kalmadan, binalar artık yorulduğu için çökmeye başlıyor. Yorgun binaların yenilenmesi gerekiyor. Bu binalar depreme hazır değil" ifadelerine yer verdi.

'Vatandaşa sorumluluk veriliyor'..

İmar Barışı Uygulaması'na çok dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Kendir, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "İmar barışında vatandaş kendi binasının risk taşımadığını beyan ediyor. Yani vatandaşa sorumluluk veriliyor. Vatandaş elektriğini, suyunu, doğalgazını üstüne alıyor ve tapusunu da alıyor. Tapusunu da aldıktan sonra binayı yenileme ihtiyacı da duymamış olacak. İmar Barışı Uygulaması'nda da böyle riskli bir durum söz konusu olabiliyor."

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı