Yukarı Çık
 
OSB’ler hızla kurulacak
6 Şubat 2019 Çarşamba 17:07:57
619 kez okundu.

 

 

İl Genel Meclisi’nin Şubat ayı gündemine, Vali Muammer Erol’un talebi üzerine OSB’lerin ortak yatırım programına alınması konusu ek madde olarak eklendi. Bu kapsamda Yalova’da kurulacak olan OSB’lerle ilgili süreç hızlanacak. 

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

 

İl Genel Meclisi’nin Şubat ayı oturumları devam ediyor. Meclis, son oturumunda Yalova Valisi Muammer Erol’dan gündem dışı gelen OSB’lerin ortak yatırım koordinesi konusunu gündemine aldı. Yalova’da yapılacak olan 6 Organize Sanayi Bölgesi’nin aynı bölgede kurulacak olması sebebiyle ortak yatırımların koordine edilmesi gündeme taşındı. Vali Erol, İl Özel İdaresi’nin OSB ortaklarından olması nedeniyle yapılacak ortak içme suyu, atıksu, arıtma, cami, okul gibi yatırımların tüm OSB’lerin katılımıyla yapılıp, idare tarafından koordine edilmesini talep etti. Talep, İl Genel Meclisi tarafından Plan ve Bütçe Komisyonu ile İmar Komisyonu’na oy birliğiyle havale edildi.

‘Kaynaklar etkin ve verimli kullanılacak’..

Meclis gündemine gelen ilgili yazıyı okuyan İl Genel Meclisi Başkanı Yaşar Demirel, “Sayın Valimiz ilimizde kurulmakta olan ve ortakları olduğumuz İMES Makine İhtisas OSB, Kalıp İmalatı İhtisas OSB, Çiçekçilik ve Tarıma Dayalı İhtisas OSB, Avrasya Giyim İhtisas OSB, Taşıt Araçları Yan Sanayi İhtisas OSB’ler ile ortağı olmadığımız ancak aynı bölgede olan Gemi İhtisas OSB’nin gerek yeni kurulmaları ve gerekse aynı bölgede olmaları nedeniyle yapılacak ortak yatırımlar noktasında birliktelik sağlanılması gerektiğinin kanaatinde. OSB’lerin katılımıyla gerçekleştirilecek olan içme ve kullanma suyu, atık su, arıtma, yol ve hafriyat dökümü, elektrik, doğalgaz ile ortak kullanılacak okul, dini tesisler, sağlık ocağı, itfaiye, sosyal tesis gibi yatırımların yapılmasında birliktelik sağlanılması, kaynakların etkin ve verimli kullanılması için proje ve kamulaştırma bedelleri, hat geçiş bedelleri ve diğer giderlerle bu projelerin yapımının yönetim giderlerinin OSB’lerden karşılanmak üzere İl Özel İdaresi kanalıyla yapılacak. Bu doğrultuda da bir protokol gerçekleştirilecek” dedi.

‘OSB’ler hızla hayata geçecek’..

Yalova’da OSB’lerin yıllardır yol kat edemediğini ifade eden Demirel, “Sayın Valimizin girişimleriyle tüm ortak yatırımların koordinesini idaremizin yapması talep ediliyor. Alanda birçok yatırım yapılacak. Ortak yatırımların idaremiz koordinesinde yapılmasıyla birlikte OSB’lerin hayata geçmesi de hız kazanacak. Örneğin her OSB’nin yatırım programında cami yapmak veya okul yapmak var. Bunlar koordine edilerek kuruldukları alana tek bir cami yapılması veya tek bir okul yapılması sağlanacak. Böylece daha hızlı bir sürede yatırımlarını da tamamlamış olacaklar” diye konuştu.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı