Yukarı Çık
 
Öncelik hayatın, öncelik yayanın!
6 Şubat 2019 Çarşamba 17:06:34
350 kez okundu.

Yalova’da 24 noktada eylem gerçekleştirildi

 

 

 

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

 

İçişleri Bakanlığı, trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımını yaygınlaştırılması amacı ile ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ sloganıyla tüm Türkiye’de eş zamanlı olarak bir eylem yaptı. Yalova’da da gerçekleştirilen etkinlik kapsamında Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan yaya geçidinde, Emniyet Müdürlüğü ekipleri araçları durdurarak ürücülere yayaların geçiş önceliğini hatırlattılar. Eş zamanlı eyleme Vali Yardımcısı Abdullah İnan, İl Emniyet Müdürü Hakan Fındık, İl Jandarma Komutanı Ali Gemalmaz, İl Emniyet Müdürü Ali Tosun katıldı. Protokol üyeleri, vatandaşlarla birlikte yaya geçidinden geçerek farkındalığa imza attılar. Ayrıca, uygulama okullar dahil olmak üzere 24 noktada gerçekleştirildi. 

‘Yaya Öncelikli Trafik’ yılı ilan edildi..

Karayolları Trafik Kanunu’nun 74’üncü maddesinde yapılan değişiklikle, trafikteki can kayıplarının yaklaşık yüzde 23’ünü oluşturan yayalara yönelik devrim niteliğinde bir adım atıldı. Yapılan düzenleme ile ‘Yaya Öncelikli Trafik’ anlayışı yasal bir zemine oturtuldu. Düzenleme ile artık araç sürücüleri, trafik polisi veya trafik ışığı bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yaya varsa ilk geçiş hakkını vermesi zorunlu hale geldi. Bu amaçla İçişleri Bakanlığı’nca ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ sloganıyla 2019 yılı ‘Yaya Öncelikli Trafik’ yılı ilan edildi.

24 noktada eş zamanlı uygulama...

Eylem ile ilgili konuşan İl Emniyet Müdürü Hakan Fındık, “Valiliğimiz, İl Jandarma Komutanlığımız ve İl Milli Müdürlüğümüzün işbirliğinde, Bakanlığımızın öncülüğünde şu an 24 noktada eş zamanlı uygulamalarımızı gerçekleştiriyoruz. Bu konuya hep birlikte kenetlenmememiz lazım. Hep birlikte yaya güvenliğini sağlayacağız. İnşallah, böylelikle can kaybını ortadan kaldıracağız” dedi.

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı