Yukarı Çık
 
KUŞ FOTOĞRAFÇILARI AKIN ETTİ
4 Şubat 2019 Pazartesi 16:31:42
368 kez okundu.

Hersek Lagünü'nde özel bir gün..

 

 

Dünya Sulak Alanlar Günü her yıl 2 Şubat tarihinde tüm ülkemizde olduğu gibi Yalova ili Altınova İlçesindeki, bölgemizin önemli sulak alanlarından biri olan Hersek Lagünü'nde de kutlandı.

 

Haber / Ebru HASBULAT

Altınova Belediyesi Kuş Gözlemcisi Fatih Bülbül ve Doğa Tanıtım ve Eğitim Merkezi Personeli ile birlikte Lagün ve çevresinde Kuş Gözlem çalışması yapıldı. Dünya Sulak alanlar gününde Hersek Lagünü, "İKGT" İstanbul Kuş Gözlem Topluluğu üyeleri, kuş fotoğrafçıları ve ülkemizin önemli kuş ve doğa belgeselcilerini ağırladı. Kuş gözlemcileri gözlem kulelerinden de yararlanarak çalışmalarını gerçekleştirirken, kuş fotoğrafçıları da havanın açık ve güneşli olmasını fırsat bilerek güzel karelere imza attılar. 

70 SU KUŞ TÜRÜ..

Gözlem çalışması, ülkemiz için nadir olan batağanlar familyasından kızıl boyunlu ‘Podicepsgrisegena’ ve kulaklı batağan ‘Podicepsauritus’ su kuşu türlerinin görülmesiyle toplamda 70 kuş türü ile sonuçlandı. Lagünde toplamda ise 208 kuş türü yer almakta.

Konuklar zaman zaman Doğa Tanıtım ve Eğitim Merkezinde dinlenme molası vererek yaptıkları çalışmaları değerlendirdiler. Altınova Belediyesince Hersek Lagünü ve çevresinde yapılan tüm çalışmaları beğeni ile karşılayan misafirler, başta Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkürlerini ileterek alandan ayrıldılar.

DÜNYA SULAK ALANLAR GÜNÜ..

Uluslararası Öneme Sahip Sulak Alanlar Hakkında Sözleşme olarak bilinen Ramsar Sözleşmesi, 1971 yılı Şubat ayında İran'ın Ramsar kentinde imzalanmış, sözleşmenin imzalandığı 2 Şubat tarihinin de sulak alanların korunmasının önemine kamuoyunun dikkatini çekmek üzere 1997 yılında "Dünya Sulak Alanlar Günü" olarak ilan edilmiştir.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı