Yukarı Çık
 
 ‘BİNALAR 8 KAT OLMALI; YEŞİL ALANLAR AÇILMALI!’
9 Ocak 2019 Çarşamba 17:56:45
727 kez okundu.

Geçen yılın her anlamda sıkıntılı geçtiğini söyleyen Becan, 2019 için umutlu konuştu: “Kötü günler geride kalacak!”

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tahsin Becan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü sebebiyle MADO Kafe'de gazetecilerle bir araya geldi. Toplantıda önemli açıklamalarda bulunan Becan, "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nüzü en içten dileklerim ile kutlarım. 2019 yılını sağlık içinde hep beraber geçiririz inşallah. 2018 yılı her anlamda sıkıntılı geçti. Ekonomide etkilenen sektörlerden birisiniz bunu çok iyi biliyorum. Bu sıkıntıyı atlatmaya çalışıyoruz. Umut ediyorum Mayıs-Haziran ayı gibi sektör canlanır. Yarından çok fazla emin olamıyoruz. Umutsuz olmamak lazım. Hep birlikte ne yapabiliriz bunu çözmeliyiz. TOBB olarak her anlamda desteğimizi vermeye çalışıyoruz. İndirimler yapıyoruz. Bakanlık açıkladı; KDV+ ÖTV indirimleri 6 ay daha uzatıldı. Hepimiz, elimizden gelen her şeyi yaparsak; atlatmaya çalışırız" diyerek sözlerine başladı.

'2018 yılında ihracat 303 milyon dolar'..

İthalat-ihracat rakamları ile ilgili bilgi veren Başkan Becan, "2017 yılında 350 milyon dolar ihracat yapmışız. 2018 yılında bu rakam 303 milyon dolara düşmüş. Yüzde 20 oranında bir düşüş var. İthalatta 2017 yılında 630 milyon dolar yapmışız. 2018 yılında bu rakam 577 milyon dolara düşmüş. En fazla ihracat yaptığımız ülkelerin başında Norveç, Danimarka, İngiltere ve Almanya geliyor. İhracatçı sayılara baktığımız zaman bu sayı 106'ydı. 2018 yılında bu sayı 107 oldu. İthalatçı firma sayıları da 108'den 114'e çıkmış" dedi.

'4 katın yanında değilim!'..

Yalova'da binaların 8 kat olması gerektiğini söyleyen Becan, "Odamızda 5200 üyemiz bulunuyor. Yüzde 23'ü inşaat ve emlak piyasasına ait. Yüzde 87'si ise yabancı ortaklı firmalar. İstanbul'a, Ankara'ya göre daha iyiyiz. Yalova nüfus artışında ülkemizde 6. sırada yer alıyor. 2020'ye doğru Yalova'nın nüfusunun 300 binin üzerinde olacağı söyleniyor. Burada planlama çok önemli. Belediye seçimleri var. Biz bunu hep söylüyoruz, Yalova'nın bir kentsel planlamaya ihtiyacı var. Çözemediğimiz bir trafik sorunu var. Yalova'da yeni meydanlar yaratmaksak, bu trafiği çözmenin mümkünü yok. Kentsel dönüşümün de Yalova'ya mutlaka gelmesi lazım. Bölgeye de faydası olur. Allah bir daha yaşatmasın kötü bir deprem yaşadık. Ciddi manevi kayıpları olanlardan biri de benim. Buna rağmen ben 4 katın yanında falan değilim. Yıkılmamış bina da mı oturmak isterseniz yoksa son teknoloji ile yapılmış 8 katlı bina da mı? Eskilerin bir şekilde yeni teknolojiler ile 8 kata döndürülüp; hem binaların yenilenmesi açısından hem de ada bazında yapabilirsek trafiği de azaltmış oluruz. Çünkü hepsinin altında otopark olur. Yeşil alanlar artmış olacak. Kentsel dönüşüm ve yeni kent meydanları Yalova'nın olmazsa olmazlarıdır" ifadelerine yer verdi.

'Yerli otomotiv üstünü bildirdik!'..

"Üyelerimizin kanun ve yönetmeliklerden doğan yükümlülüklerini yerine getirebilmeleri amacıyla çalışmalarımız oluyor, 2. el araç satışlarına yönelik mesleki yeterlilik sınavının Yalova'da yapılmasını sağladık, TOBB'un şirketi MEYBEM A.Ş. ile bu çalışmayı yürüttük, diğer dallarda da üyelerimizden talep gelmesi halinde bu sınavların Yalova’da yapılmasını sağlayabiliriz" diyen Becan, "TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu ile birçok kez bir araya geldik, Yalova ile ilgili bilgi paylaşımlarında bulunduk, TOBB un ekonomi ile ilgili toplantılarına katılım sağladık. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı'nın yönetim kurulu toplantılarına iştirak ettik. Meslek liselerimizin hibe desteklerden yararlanması adına kendilerine ortak olduk ve 3 projenin hibe olarak ilimize kazandırılmasına sebep olduk. Bu üç projenin toplam rakamı 1 milyon 475 bin TL. Siyasi parti temsilcilerimizle bir araya gelerek Yalova ile ilgili bilgi paylaşımda bulunduk, şehirle ilgili konuları değerlendirdik. Yerli otomotiv üretiminin Yalova'da yapılması için Cumhurbaşkanımıza, Bakanlara talep yazımızı ilettik. Kobilerimize destek olmak amacıyla iki kere 'Nefes Kredisi' projesine ortak olduk ve mevduatımızın büyük bir bölümünün kredi olarak üyelerimiz tarafından kullanılmasını sağladık. Bu mevduatın henüz yüzde 65 i kullandırılmış durumda, kalan %35 için üyelerimiz müracaatlarını yapabilirler" ifadelerine yer verdi.

'Üniversite öğrencilerine burs veriyoruz'..

YTSO olarak üniversite öğrencilere burs imkanı sağladıklarını söyleyen Becan, "Yalova’nın sosyal ve kültürel faaliyetlerine de desteklerimizi sürdürdük. Bu yardımlar Yalova Üniversitesi etkinlikleri, kamu kurum ve kuruluşlarının etkinlikleri, uluslararası festivaller, sanatsal faaliyetler gibi konular yer alırken, ayrıca her sene TOBB aracılığı ile ramazan gıda yardımı ve ilköğretim öğrencilerine ayakkabı ve mont yardımında bulunduk, üniversite öğrencilerimize burs imkânı yarattık. Meslek komite toplantılarımız bu dönem başarılı bir şekilde yapılıyor, meslek komiteleri odalar için son derece önemli organlar oradan gelen bilgi ve görüşler, yaşanan sıkıntılar, odaların çalışmalarına yön veriyor. YTSO 2019-2002 stratejik plan çalışmalarımız ve buna bağlı olarak yıllık iş planlarımız yayınlanmak üzere. Genel sekreterimiz ve akreditasyon sorumlumuz son halini veriyorlar. Stratejik plan çalışmalarında da meslek komitelerimize büyük görevler düşüyor. Kadın girişimciler kurulumuz ve genç girişimciler kurullarımız çalışmalarını yürütüyorlar. Mevzuat gereği her iki kurulumuzda da kurul üyelerinin seçimi yeniden yapılacak, TOBB buna ilişkin bilgilendirmesini yaptı" dedi.

'Üniversite ile ilişkilerimizi güçlendiriyoruz'..

Yalova Üniversitesi ile ilişkilerini güçlendireceklerini söyleyen Becan, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Yalova Üniversitesi ile şehrimiz ve odamız arasında ilişkilerin güçlendirilmesi adına görüşmelerimiz ve çalışmalarımız devam ediyor. Önce Endüstri Mühendisliği Bölümü ile bir görüşmemiz olmuştu. Aralık ayında ise İşletme Bölümü Dekanı ve öğretim görevlileri ile bir toplantı gerçekleştirdik. Üyelerimize öncelikle üst düzey yönetici eğitimi verilmesi konusunda görüş birliğine vardık. Bu eğitimler akşam saatlerinde olacak ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Ayrıca üniversitemizin merkez laboratuvarı ile de protokol imzalayacağız, üyelerimiz buradan indirimli faydalanacak. Yine Üniversitmizin Sanat ve Tasarım Fakültesi’nden Prof. Dr. Metin Işık'la görüşmemiz oldu. Kendisi ile Yalova’nın diğer illerdeki imajı ve bilinirliliği konusunda neler yapılabilir bu konuda görüştük ve Kalkınma Ajansı’na buna yönelik bir proje yazdık, projenin onaylanmasına müteakip bir araştırma yaparak bunu yayınlayacağız. Yalova’nın tanıtımını çok önemsiyoruz. Bu anlamda Kültür ve Turizm İl Müdürlüğümüze maddi ve manevi desteklerimiz sürüyor. En son İzmir Travel Turizm Fuarı'nda yerinde destek olduk. Emitt Turizm Fuarı'na destek veriyoruz. İlimizin değerlerinin tanıtımı bizler için önemli. Subaşı Kivi Festivali'nde YTSO olarak yer aldık, bu çalışmalarımıza devam edeceğiz. İŞKUR, Ticaret İl Müdürlüğü, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, SGK, Vergi Dairesi, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, KOSGEB'le sürekli temas halindeyiz. Üyelerimizin faydasına olan her türlü çalışmayı birlikte yürütüyoruz."

'OSB'lerin getirisi çok olacak'..

Organize Sanayi Bölgeleri ile ilgili de önemli açıklamalarda bulunan Başkan Becan, "Oda inşaatımızda çalışmalarımız devam ediyor. Binamızın dış cephesi için gerekli olan ikinci sıra camlar geldi ve takılma işlemleri başladı. Ayrıca ön arka ve yan taraftaki çevre düzenleme, otopark çalışmaları yapılıyor. Camların ve kapıların takılması işleminden sonra da yavaş yavaş içerideki elektrik ve mekanik işlerine başlayacağız. 20 gün önce tüm OSB yetkililerini Valimiz başkanlığında topladık. Gerçekten ciddi çalışmalar başlattık. Kamulaştırma mahkemelerinden dolayı süreç uzamıştı. Ekonomik kriz bunları da etkiledi tabii. OSB'ler Yalova'ya bir hareket değil; 10 hareket getirecek. OSB'lerden bir tanesi başladığı zaman tüm Yalova'ya faydası olur. En çok uğraştığımız konu o" diye konuştu.

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı