Yukarı Çık
 
MECLİS’TE ARBORETUM KRİZİ!
8 Ocak 2019 Salı 18:04:09
861 kez okundu.

MAĞDUR KİM?

 

Yaşananlara en anlamlı yorum CHP’li üye Morgül’den geldi:

ATA’NIN AHI VAR!

Yalova Belediye Meclisi'nde yeşil alanlar konusu tartışmalara neden oldu; yaşanan tartışmaların odağında Ata mirası araziler vardı..

 

Arboretum alanı ve yanında bulunan külliye arazisinin tamamı, Yalovaspor tesislerinin bulunduğu alan, STAR AVM'nin bulunduğu alan, Valilik karşısında bulunan alan ve KİPTAŞ konutlarının bulunduğu alan mahkeme kararı ile plansız bırakıldı..

 

 

 

 

İmar Müdürü Kemal Baş, yeni planların yapılacağını söyledi..

 

CHP Grup Başkanvekili Şerafettin Çelik, "Alan mağdur, satan mağdur; en önemlisi de Yalova halkı mağdur” dedi.

 

Bağımsız Meclis Üyesi Faruk Kırtay da, 400 milyon TL'lik arazinin 52 milyon TL'ye satıldığını belirterek Yalova halkının mağdur olduğunu belirtti. 

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Yalova Belediyesi Ocak ayı Meclisi Vefa Salman başkanlığında dün görüşülen oturum ile sonlandı. Yapılan oturumda Yalova merkezde yer alan yeşil alan konusu tartışmalara neden oldu.  İmar Komisyonu kararına göre; davacı Şehir Plancıları Odası tarafından Yalova Belediye Başkanlığı'na açılan davada Bursa 2. İdare Mahkemesi'nin 2018/1060 sayılı kararı ile dava konusu işlemlerin iptallerine karar verilmesi gerektiği belirtildi. Komisyon tarafından ayrıca yeni imar planlarının incelenmesi gerektiği de ortaya konuldu. Plansız bırakılan yerlerin; Arboretum arazisi ve yanında bulunan külliye arazisinin tamamı, Yalovaspor tesislerinin bulunduğu alan, STAR AVM'nin bulunduğu alan, Valilik karşısında bulunan alan ve KİPTAŞ konutlarının bulunduğu alan olduğu belirtildi. Ayrıca meclisin kent alanı olarak ilan ettiği bölgenin ise sadece bir kısmının olduğu kaydedildi. İmar Müdürü Kemal Baş, "Mahkemenin bu alanlarla ilgili bir takım gerekçeleri var. Bu gerekçelerin yerine getirilmesi halinde yeni planlar yapılması konusunda herhangi bir engel yok. Komisyonumuz bu konuda çalışıyor. En yakın zamanda meclise yeni plan sunulacak" dedi. AK Parti Grup Başkanvekili Kasım Avar, mahkeme kararını olduğu gibi uyguladıklarını söyledi.

'Parası çar-çur edilmiş'..

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan CHP Grup Başkanvekili Şerafettin Çelik, "10 yılda 10 ayrı tadilat geçirmiş, satılmış; parası çar-çur edilmiş. Eski arboretum arazisi satılmış. Alan mağdur, satan mağdur, uygulamayı yapanlar mağdur. Bu kadar mağdurun olduğu yerde bu işin hukuka intikal etmemesi mümkün değildir. Bu konuda birçok kişi sıkıntı yaşayacak. Özellikle burada arboretum ciddi bir sorundur. Burada mağduriyeti olanların mağduriyetleri nasıl ortadan kaldırılır, buna bakmalıyız" dedi.

'Belediyeyi mahkemeye verecekler'..

İmar Komisyonu Başkanı Cemil Aydın da konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şu sözlere yer verdi: "Eski arboretum alanıyla ilgili alınan karar daha önce okulların da bulunduğu alanı kapsıyor. Buraları alan insanlar belediyeyi mahkemeye verecekler. Bizim bunu istinaf mahkemesinde gerekçelerimizi iyi anlatarak sunmamız gerekiyor.  Burada bir sorunumuz var."

'Asıl Yalova halkı mağdur'..

Bağımsız Meclis Üyesi Faruk Kırtay da arsanın çok ucuza satıldığını söyledi ve ekledi: "Neyin mağduriyeti aranıyor? ‘Alan mağdur, satan mağdur’ deniliyor. Arboretum satışından belediyeye intikal eden bir şey de olmamış. Hizmet alımları akabinde böyle bir takas yapılmış. Burada kişiler ve kurumlar değil çocuklarımız mağdur oldu. Burada Yalova halkı mağdur oldu. Orasının şu anki halini görüyorsunuz."

'Konu sadece arboretum değil!'

Konunun sadece arboretum olmadığını söyleyen Belediye Başkanı Vefa Salman ise, "Testi kırılmış. Şimdi biz bardağın boş tarafı yerine dolu tarafından gitmemiz lazım. Sadece arboretuma kilitlenmemek lazım. Planın bütününe bakmak lazım. Oraya külliye yapıldı. Onun imarını belediye meclisi yapmadı. Şimdi olay olmuş bitmiş. 2004-2009 meclis döneminde de Star AVM sorundu. Bir şekilde çözüldü. Bu arboretumun da çözülmesi lazım. Mağdur edebiyatını bırakmak lazım" dedi.

'Atatürk'ün ahı var!'

Konuyla ilgili söz alan CHP’li Üye Resul Morgül de, "Bu yerde Atatürk’ün ahı var. Atatürk’ün burayı Türk tarımında kullanılması için verdi" ifadelerine yer verdi.

'5 yer mağdur'..

Son sözü ise AK Parti Grup Başkanvekili Kasım Avar söyledi. Avar, yaptığı konuşmada şu sözlere yer verdi: "Burada 5 yer mağdur. Sıkıntılar var. Bizler meclis üyesi olarak mahkeme kararını uyguluyoruz. Gerek Hukuk İşleri Müdürlüğümüz mahkeme yoluyla, gerek yeni planla, gerekirse biz de bakanlık yoluyla bu sorunu çözeceğiz."

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı