Yukarı Çık
 
 ‘Şehir bir partinin malı değildir’
7 Ocak 2019 Pazartesi 17:18:14
773 kez okundu.

 

 

AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Fatih Şahin, fiziksel engelli lise son sınıf öğrencisi İrem Selek’in parti mensubu olması gerekçesi ile Umut Evleri yetkilileri tarafından okul servis aracının kaldırılmasına tepki gösterdi.

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

“18 yaşındaki fiziksel engelli lise son sınıf öğrencisi İrem Selek’in AK Parti’ye üye olduğu gerekçesi ile Umut Evleri yetkilileri tarafından okul servis hizmeti kaldırıldı” haberlerine yönelik AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Fatih Şahin, bir basın açıklaması yaptı. Selek’in okulunun önünde bir araya gelen Gençlik Kolları yönetimi, İrem Selek’e yapılan davranışı kınadılar.

‘Eğitim hakkı temel bir insan hakkıdır’..

“Şehir bir partinin malı değildir” ifadelerine yer veren Şahin, “Her fırsatta eşitlikten, adaletten, özgürlükten bahseden CHP, eline geçtiği ilk fırsatta gerçek yüzünü göstermekten çekinmedi. Dün nasıl ki kendinden olmayanları yok sayan, ezen, ötekileştiren bu zihniyet, bugünde fiziksel engelli bir arkadaşımızın AK Parti İl Gençlik Kolları’nda gönüllü olmasını bahane ederek, okul servis hizmetini almaktan men etmekle, dahası eğitim hakkını elinden almakla tehdit etmiştir. Eğitim hakkı temel bir insan hakkıdır. Irk, cinsiyet, etnik ya da sosyal köken, din ya da politik görüş, yaş ya da engellilik haline bakılmaksızın herkesin temel eğitimden yararlanmasını ifade eder. Değişmeyen ve değişmeyecek olan CHP zihniyetinin bu utanç tablosu, BM İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde geçen ‘Eğitim Hakkı’nın bariz ihlali olmakla birlikte, Belediye Kanunu Hemşeri Hukuku Madde 13’ün de ihlal edildiğinin göstergesidir. Hemşeri Hukukuna göre, ‘herkes ikamet ettiği beldenin hemşerisidir. Hemşerilerin belediye idaresinin yardımlarından yararlanma hakkı vardır. Yardımların insan onurunu zedelemeyecek koşullarda sunulması zorunludur.’ Dolayısıyla ortada ciddi bir hak ihlali ve ‘kent suçu’ vardır. Şehir bir partinin malı değildir. Hangi partili olursa olsun; yaşlı, genç, kadın, çocuk, engelli hülasa bütün şehirlilerin yaşadıkları kente dair hakları bulunmaktadır” dedi.

‘İrem Selek’ten özür dileyin’..

Şahin, açıklamasına şöyle devam etti: “Engelli kardeşimizin özel durumunu bir acziyet olarak görerek bunu fırsat bilip tehditler savuran CHP zihniyetine; Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadeleriyle, ‘bizim inancımızda engelliler Rabbimizin bir imtihan vesilesidir, sınamasıdır, bağışlanma vesilesidir. Batıda engelliler bir yük olarak görülürken, bizde tersine bir lütuf olarak kabul edilmiştir.’ Bu sebeple, engelli kardeşlerimizle ilgili çalışmaları yardım veya lütuf anlayışı ile değil onların haklarını teslim etme anlayışıyla yürütülmesi gerektiğini bir kez daha CHP zihniyetine hatırlatmak istiyoruz. Bu vesile ile kazanılan bu hakkın korunmasını ve İrem Selek arkadaşımızdan özür dilenmesi, oluşan bu mağduriyetin giderilmesi ve sorumluların bir an önce açıklama yapmasını yetkililerden bekliyoruz. AK Parti Yalova İl Gençlik Kolları Başkanlığı olarak yaşanan bu hadiseyi esefle kınıyoruz. Milletimizin sesi, kimsesizlerin kimi olmaya devam edeceğiz.”

 

 

 

 

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı