Yukarı Çık
 
Girişimci hanımlardan şehrin istihdamına büyük destek
4 Ocak 2019 Cuma 17:23:09
898 kez okundu.

Pazaryeri projesi ile Yalovalı kadınlar, kendi ürettikleri ürünleri satışa sunuyor

 

 

 

Yalova Model Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi üyeleri, sabun çiçekleri ile başladıkları serüvenlerine meyve çayları ve ısı yastıkları üretimi ile devam ediyorlar.

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

 

Yalova Model Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi üyeleri, Yalova Girişimci Kadınlar Derneği’nin hayata geçirdiği ‘Yalova’dan gelsin’ markasının proje üretimini yapıyorlar. Ayrıca kooperatif üyeleri bir araya geldikleri pazaryeri projesiyle Yalovalı hanımlara da istihdam sağlıyorlar. Pazaryeri projesi ile Yalovalı kadınlar, kendi ürettikleri ürünleri satışa sunabiliyorlar.

Hobiydi, işleri oldu..

Proje ile birlikte birçok ev hanımına istihdam sağlandığını ifade eden Yalova Model Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Neşe Yılmam, kooperatifin nasıl kurulduğunu anlattı. Yılmam, “Yalova Girişimci Kadınlar Derneği’nin başlatmış olduğu ve YTSO Kadın Girişimciler Kurulu’nun destek verdiği ‘Hobim işim olsun’ projesi ile sabun çiçeklerini yapmaya başladık. 2012 yılında sabun çiçeklerini yapmak üzere kurslara gittik. Burada bir araya gelen hanımların ortak özelliği bu, hepimiz kurslarda bu işin eğitimini aldık. Sabun çiçeği işini ilk başlarda evlerde sürdürdük. Daha sonra 8 hanım bir araya geldik. YTSO Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptığımız ürünleri satışa sunmak amacıyla kooperatif kurma kararı aldık. YTSO bize İDO’nun orada bir satış ofisi açtı. Rüstempaşa Mahallesi Kaymakam Erkin Sokak No: 27\1 adresinde de atölyemiz var. Atölyemizde yaptığımız ürünleri satış ofisimizde satışa sunuyoruz. Ayrıca Yalova Belediyesi tarafından pazaryerinde bizler için bir alan tahsis edildi. Pazaryerinde sadece kooperatif üyelerimiz için değil, Yalovalı tüm hanımlar burada yaptıkları el işi ürünleri satıyorlar. Pazaryerinde 100’e yakın hanım el işi ürünlerini getiriyor. İDO’nun oradaki satış ofisimizde ise 70’e yakın hanım ürünlerini satma olanağı sağlıyor. Satış ofisine hanımların getirdiği hiçbir el emeği ürün geri çevrilmiyor. Hatta getirdikleri ürünleri pazarlık yapmaksızın alıp, parasını da satıldıktan sonra ödüyoruz. Burada takı, taş boyama, seramik boyama, örgü ürünleri var. El emeği ve göz nuru bütün ürünlere yer veriyoruz” dedi.

Yalova’dan gelsin markası..

Yalova’dan gelsin markası ile ısı yastığı ve kış çayları ürettiklerini söyleyen Yılmam, “Vişne ve kiraz çekirdeklerini bez torbalara doldurup, sıcak ve soğuk ısı yastıkları yaptık. Bu ısı yastıkları fırına girdiğinde sıcak, dondurucuya konulduğunda ise soğuk kompres görevi görüyor. Bu yastıklar kas ağrılarında, gaz sancılarında, üşütmelerde, böcek sokmalarında ve ateş dürücü amaçlı kullanılıyor. Yastıklar tamamen organik, aynı zamanda geri dönüşüm özelliği de taşıyor. Bu çalışma ile birlikte, EVÇAY ortaklığında Yalova’nın meyve çaylarını içime uygun hale getirdik. Önce ıhlamur ile bu yola çıktık, ardından Yalova’nın meyvelerinden de bir harman yapma kararı aldık. 16 çeşit içimi kolay, lezzetli çaylar ortaya çıktı” diye konuştu.

‘Hanımlara büyük istihdam’..

Projelerle birlikte hanımlara büyük istihdam sağlandığını kaydeden Yılmam,  “Pazaryerinde hanımlar kendi el işi ürünlerini burada satıyorlar. Burada bir kadın zinciri oluşturulmuş durumda. Evinde mont dikip, orada satan hanımlar var. Bu yapılanlar tamamen hanımların istihdamı içindir. Projemizi genişletip, köylerdeki hanımlarla da bir araya gelmek istiyoruz. Köylerde patik ören, çorap ören, tarhanasını yapan hanımları da aramızda görmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Teşekkür etti..

Kooperatif çalışmalarını destekleyenlere teşekkür eden Yılmam, “5 yıldan beri katıldığımız EMİTT Fuarı’nda sabun çiçeklerimiz ile Yalova’nın tanıtımına katkı sunuyoruz. İl Kültür Turizm Müdürü Şeref Tali Bey, tüm fuariye alanlarında bize destek veriyor. Bu kapsamda kendisine ayrıca teşekkür ediyoruz. Sayın Valimiz başta olmak üzere, Çiftlikköy Kaymakamımız Cengiz Karabulut’a, Yalova Belediye Başkanımız Vefa Salman’a, Çınarcık Belediye Başkanımız Avni Kurt’a, Ticaret İl Müdürü Alpaslan Tunalı’ya, YTSO yönetim kuruluna ve YTSO Kadın Girişimciler Kurulu’na, Yalova Girişimci Kadınlar Derneği’ne teşekkürlerimizi sunuyorum” dedi.

 

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı