Yukarı Çık
 
YALOVA'DA İLK VE TEK
3 Ocak 2019 Perşembe 17:10:02
868 kez okundu.

 

YASKİ Güneş Enerji Santrali Projesi yapımına 11 Ocak'ta başlanıyor

 

İhaleyi kazanan YP Enerji A.Ş. Koordinatörü Halil Korhan İşbir, YASKİ Başkanı Ahmet Özsümer ve Proje Sorumlusu Elektrik Mühendisi Yasin Bıyıklı sözleşmeyi birlikte imzaladı.

GES'i 3 ay içerisinde aktif hale getirmek istediklerini söyleyen YASKİ Birlik Başkanı Ahmet Özsümer, proje hakkında bilgilendirmede bulundu.

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

YASKİ'nin ödüllere layık görülen projesi Güneş Enerjisi Santrali (GES) Projesi'nin yapımına 11 Ocak'ta başlanacak. İhaleyi kazanan YP Enerji AŞ. Koordinatörü Halil Korhan İşbir ile YASKİ tesislerinde bir araya gelerek, Proje Sorumlusu Elektrik Mühendisi Yasin Bıyıklı ile beraber sözleşme imzalandı. YASKİ Birlik Başkanı Ahmet Özsümer, 3 ay içinde santrali devreye almayı hedeflediklerini ifade etti. Proje hakkında bilgi veren Birlik Başkanı Ahmet Özsümer, "Proje kurulu gücü 1mw olacak. Bu proje ile birlikte YASKİ’nin tükettiği enerjinin yüzde 80’i karşılanacak. Yılsonunda kazanılan teşvikler ile birlikte tesisin tükettiği enerjinin tamamının karşılanması ile sürdürülebilirliği hedeflenmektedir. Bununla birlikte 2200 ağaca eşdeğer 725.331 kilogram karbonun atmosfere salınımı önlenecek. Bu sayede emisyon emen alanların artırılmasıyla, sera gazı salınımları azaltılacak, ulusal anlamda iklim değişikliği, çölleşme ve erozyonla mücadeleye önemli katkıda bulunulacak. Proje kapsamında Yalova’nın ilk yüzde 100 elektrik ile çalışan binek aracı kamu hizmetine kazandırılmış olacak" dedi.

11 Ocak'ta start alıyor..

11 Ocak Cuma günü Enerji Verimliliği Haftası münasebetiyle saat 9.00'da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Enerji İşleri Genel Müdürlüğü, İller Bankası Genel Müdürlüğü, Marmara Üniversitesi, GAP Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Merkezi Müdürlüğü, Yalova Üniversitesi ve YAKAB Birlik Başkanlığı katılımlarıyla Lova Otel'de panel düzenlenecek. Panel sonrası aynı gün saat 14.00'da derin deniz deşarjı, ön arıtma ve AR-GE bahçesi projelerinin açılışları ve sözleşmesi imzalana 1MW güneş enerji santrali projesinin de temel atması gerçekleştirilecek.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı