Yukarı Çık
 
ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU TOPLANDI
6 Aralık 2018 Perşembe 17:08:18
880 kez okundu.

 

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'na işçi olarak katılan ve milyonların sesi olan Yalova Üniversitesi Özel Güvenlik Görevlisi Gülden Görmez konuştu:

'BİZ İSTİYORUZ Kİ;

İNSANCA YAŞAYABİLELİM!'

 

Yalova Üniversitesi’nde Özel Güvenlik görevlisi olarak çalışan Gülden Görmez ilk kez asgari ücret komisyonuna 'üye' olarak katılıyor. Türk-İş’te yapılan toplantıda konuşan 2 çocuk annesi olan Gülden Görmez, 800 TL kira verdiğini belirtti. Kadın işçinin komisyonda yapacağı konuşma için TÜRK-İŞ'ten hiçbir müdahale yapılmayacağı vurgulandı.
 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısı dün yapıldı. Toplantıya Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk başkanlık etti. Komisyon, ikinci toplantısını 13 Aralık günü yapacak. Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısına  işçi, işveren ve kamu temsilcileri katılım sağladı.  Bu yıl Türk-İş temsilcileri arasında ilk kez bir asgari ücretli de yer aldı. İlk kez asgari ücretli olarak yer alan kişi Yalova Üniversitesi Özel Güvenlik Görevlisi Gülden Görmez oldu. Komisyonun en az dört toplantı yaparak Aralık sonuna doğru çalışmalarını tamamlaması planlanıyor. Türk-İş ve DİSK asgari ücretin en az 2 bin TL olmasını istiyor.

1 OCAK TARİHİNDE YÜRÜRLÜĞE GİRECEK..

Komisyon toplantısında önemli açıklamalarda bulunan Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, "Asgari ücret çalışma hayatında, ücret politikalarında en alt sınırı ortaya koymakta. Buradaki tüm çabamız tüm sosyal tarafın görüşlerini göz önünde bulundurarak işçi ve işverenlerimizle birlikte sürdürülebilir kalkınmayı tesis edecek şekilde bu alt sınırı daha ideal bir noktaya getirebilmek. Sosyal bir hukuk devleti olmanın gereği olarak asgari ücret her yıl yeniden belirlenmektedir. Asgari ücret tespit komisyonumuz çok önemli bir mekanizma. Asgari ücret çalışanlara belirli bir ücret düzeyinde ödeme yapmamızı sağlayan bir uygulamamız. 2018 için uygulanan bekar ve çocuksuz birisi için 1603.12 TL’dir. Vergi dilimi nedeniyle meydana gelen düşüşü kanunla önledik. AGİ’yi ilave yaparak bu durumu düzelttik. Komisyonumuzun bu ay tespit edeceği asgari ücret, istihdama, yatırımlara, yani bir bütün olarak tüm ülke ekonomisine yön verecek. Asgari ücretin çalışma barışına olumlu katkıda bulunacak, işçilerimizin ve işverenlerimizin taleplerine uygun seviyede tespit edilmesini temenni ediyorum. Bu çalışmalar sonunda bir araya geleceğimiz son toplantımızda tüm kesimlerin memnun olduğu bir rakamı açıklayacağımızı da umuyorum. 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe girecek asgari ücret tespit çalışmaları için başarılar diliyorum."

MEVCUT ASGARİ ÜCRET NET BİN 603 LİRA ..
Asgari ücret, halen bekar bir işçi için brüt 2 bin 29 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net bin 603 lira 12 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediğinden net bin 725 lira 8 kuruş olarak hesaplanıyor. Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 2 bin 384 lira 66 kuruş. Bunun 2 bin 29 lira 50 kuruşunu brüt asgari ücret, 314 lira 57 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 40 lira 59 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor. Asgari ücret görüşmelerine bu yıl ilk kez katılan ve ilk işçi olmak özelliği taşıyan ve Yalova Üniversitesi'nde asgari ücretle özel güvenlik görevlisi olarak çalışan evli ve 2 çocuk annesi Gülden Görmez dikkat çekti. Görmez, komisyon toplantısında yaptığı açıklamasında, "Asgari ücretliler ilerleyemiyor, bu maaşla olmuyor. Biz istiyoruz ki insanca yaşayabilelim" dedi.

'BU MAAŞLA OLMUYOR'..

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'na ilk kez bir işçi olarak katılan Görmez, çocuğunun birinin üniversitede okuduğunu bir diğerinin ise lise 2'den ayrıldığını açıkladı. "Oğlumuza formasını aldım ama hırkasını alamadım. 'Onu da bir ay sonra alırız' demiştim. Okul yönetimi 'prosedür gereği, o forma giyilmek zorunda' diyerek sürekli oğlumu uyardığı için, oğlum da gurur meselesi yaptı bir daha gitmedi" diye konuşan Görmez, "Bunu bütün asgari ücretlilerin yaşadığına inanıyorum" ifadelerini kullandı. Toplantı daha sonra basına kapalı bir şekilde devam etti.

 

 

 

  

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı