Yukarı Çık
 
YALOVA'YA DEV YATIRIM
6 Aralık 2018 Perşembe 17:07:20
1502 kez okundu.

Kuş Gözlem Kulesi ve Eğitim Merkezi açılıyor

 

 

Altınova Belediyesi ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı işbirliği ile Hersek Lagün Gölü Kuş Gözlem Kulesi ve Doğa Tanıtım ve Eğitim Merkezi, 7 Aralık 2018 Cuma günü saat 14.30’da düzenlenecek törenle hizmete girecek.

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Hersek Lagünü Kuş Gözlem Kulesi ve Doğa Tanıtım ve Eğitim Merkezi, 7 Aralık 2018 Cuma günü saat 14.30’da Cumhuriyet Mahallesi Sahil Caddesi No: 37 (Altınova Hersekzade Ahmet Paşa Stadyumu yanı) adresinde hizmete girecek. Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, tüm vatandaşları bu önemli açılışa davet etti.

Engelli ve yaşlılara göre tasarlandı..

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü, 204 farklı kuş türüne ev sahipliği yapan Altınova'da, mahalli öneme haiz olan Hersek Lagünü Sulak Alanı'nda hazırlamış olduğu Hersek Lagünü Sulak Alanı Geliştirme Projesi ve Tıbbi Aromatik Bitkiler Bahçesi Projesi'ni hayata geçirmeye başladı. 2018-2019 yıllarında tamamlanması hedeflenen projeler, Bakanlık sulak alanlarda uygulayacağı ilk büyük proje olma vasfını da taşıyor. Hersek Lagünü Sulak Alanı Geliştirme Projesi kapsamında Hersek Lagünü’nün kaynak değerlerinin korunması, koruma kullanma dengesi içerisinde gelecek nesillere aktarılması, alana gelen ziyaretçilere lagünün öneminin ve alanda bulunan kuş türlerinin tanıtılması hedefleniyor. Bu amaçla alanda giriş kontrol ünitesi, tanıtım merkezi, kanatlı müdahale birimi, kır kahvesi, kuş gözlem alanı ve kuş gözlem yolu yapımına başlandı.  Ayrıca Tıbbi Aromatik Bitkiler Bahçesi Projesi ile de Yalova ve ülkemizde yetişen önemli bitki türlerinin vatandaşlara tanıtımı için halka açık rekreasyon alanı olarak planlandı. Alanda AR-GE binası, görsel sera binası, botanik restoran ve tanıtım ofisi ile atölye yapımına da başlandı. İki projenin de en temel özelliği, dezavantajlı grupların hayatın bütün alanlarındaki hak ve hizmetlere ulaşabilmesi gayesiyle yapı ve tesislerin engelli ve yaşlı vatandaşları rahatlıkla kullanabileceği bir konseptte tasarlanması. Bu hizmet düsturu çerçevesinde 2017 yılında Yalova’da bulunan Hersek Lagünü'nde Türkiye’nin ilk ve tek engelsiz kuş gözlem kulesinin yapımını da tamamla dı.

16 metre uzunluğunda..
Altınova, altın kuşlarıyla ekoturizmde kanatlansın projesi kapsamında gerçekleştirilen kompleks, Yalova’da tek olma özelliğine sahip. Altınova Belediyesi tarafından Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) destekli yapılan Kuş Gözlem Kulesi'nde ziyaretçiler, dürbünler aracılığıyla tüm alana hâkim olacak. Hersek Lagünü’nün tamamına hakim 16 metre yüksekliğinde kuş gözlem kulesinin yer aldığı alanda ayrıca 250 metrekare alana 2 katlı olarak inşa edilen Doğa Tanıtım ve Eğitim Merkezi bulunuyor. Ayrıca, kurulan kamera sistemi ve internet ağıyla Hersek Lagünü 7/24 internet üzerinden takip edilebiliyor. Ayrıca eğitim merkezinde konusunda eğitim almış personeller tarafından Hersek Lagünü ve misafir ettiği kuşlar hakkında bilgiler verilecek.

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı