Yukarı Çık
 
Vakaya ulaşma süresi 5,5 dakika!
5 Aralık 2018 Çarşamba 17:33:04
319 kez okundu.

Kaşıkçı, Acil Sağlık Hizmetleri'nde zamanın belirleyiciliği göz önüne alındığında vatandaşın desteğinin çok önemli olduğuna dikkat çekti

 

 

 

Yalova'da 19 ambulansın bulunduğunu söyleyen İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkçı, 2018 yılı içerisinde ilimizde 54 bin 402 çağrının olduğunu, bunlardan sadece 32 bin 657'sinin vaka olduğunu açıkladı.

.."Toplam 159 personelimizle kesintisiz hizmet vermekteyiz. İlimizde bulunan 19 tam donanımlı ambulansın 10 tanesi acil sağlık hizmetleri istasyonlarımızda aktif olarak kullanılıyor."

..”İl merkezimizde vakaya ulaşım süresi ortalaması 5,5 dakika ile ülke ortalaması altında iken, kırsalda 10,2 dakika olarak gerçekleşti. Acil Sağlık Hizmetleri'nde zamanın belirleyiciliği göz önüne alındığında vatandaşımızın desteği de çok önemli olmaktadır.”

Haber / Zeynep TAŞTAN

Yalova İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkçı, 1-7 Aralık tarihinin 112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası olarak kutlandığını belirterek ilimizde 112 hizmetlerinin işleyişi ile ilgili bilgi verdi. Kaşıkçı, yaptığı açıklamada, 2018 yılı içerisinde Yalova'da 54 bin 402 çağrının olduğunu, bunlardan 32 bin 657'sinin ise vaka olduğu belirtti.

'19 ambulans 159 personel'..

Yalova'da 19 ambulansın bulunduğunu ifade eden Kaşıkçı, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Yalova’da 9 tanesi tam zamanlı olmak üzere toplamda 10 acil sağlık hizmetleri istasyonu bulunmaktadır. Toplam 159 personelimizle kesintisiz hizmet vermekteyiz. İlimizde bulunan 19 tam donanımlı ambulansın 10 tanesi acil sağlık hizmetleri istasyonlarımızda aktif olarak kullanılmaktadır. Bir tanesi yoğun bakım ve obez ambulansı olarak kullanılmaktadır. Gerekli durumlarda Acil Çağrı Merkezimizin Hava Operasyon Merkezi ile irtibata geçmesiyle farklı noktalarda bulunan 17 helikopter ve 3 uçak ambulanstan da hizmet alınabilmektedir."

'Vakaya ulaşma süresi 5,5'..

Yalova'da vakaya ulaşma süresinin 5,5 dakika olduğunu söyleyen Kaşıkçı, açıklamasına şöyle devam etti: "2018 yılı içerisinde Acil Çağrı Merkezi'ne 54 bin 402 çağrı düştü. Bunların 32 bin 657 tanesi istatistiklere vaka olarak geçmiş ve ekip görevlendirilmiştir. İl merkezimizde vakaya ulaşım süresi ortalaması 5,5 dakika ile ülke ortalaması altında iken, kırsalda 10,2 dakika olarak gerçekleşmiştir. Acil Sağlık Hizmetleri'nde zamanın belirleyiciliği göz önüne alındığında vatandaşımızın desteği de çok önemli olmaktadır. Bakanlığımızın başlatmış olduğu, '112 Acili Gereksiz Meşgul Etmeyin', 'Ambulans Gecikmesin' ve 'Yaşama Yol Ver’ kampanyasına vatandaşlarımızın destek vermesi Acil Sağlık Hizmetleri sunumunda büyük katkı sağlayacaktır."

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı