Yukarı Çık
 
Karahan, deneyimlerini kadınlar ile paylaştı
5 Aralık 2018 Çarşamba 14:25:30
676 kez okundu.

Kadın Meclisi’nin konuğu Dere Mahallesi Muhtarı Faize Demir Karahan oldu

 

 

 

 

Haber / Ebru HASBULAT

 

Yalova Kent Konseyi Kadın Meclisi, bu hafta kapasite geliştirme programında Yalova merkezdeki Dere Mahallesi Muhtarı Faize Demir Karahan ile söyleşi yaptı. Kadın Meclisi’nin bu hafta ele aldığı konu; yerelde, mecliste seçme ve seçilme konusunda kadın olmanın avantaj ve dezavantajları oldu.

5 Aralık Kadının Seçme ve Seçilme Hakkı Günü nedeni ile Dere Mahallesi Muhtarı Faize Demir Karahan, deneyimlerini kadınlar ile paylaştı. Açılış konuşmasını yapan Kadın Meclis Başkanı Nurten Anıl, kadının seçme seçilme hakkının çıkış noktasına değindi. Anıl, şöyle konuştu: “19 Eylül 1893 yılında Yeni Zellanda'da yaşayan İngiliz kadın Kate Sheppard'ın kadınlar ile yaptığı gizli toplantılar sonucunda ayaklanmalar ve direnişler başlamış.  İngiliz kolonisi olan adada İngiltere Sarayı’ndan gelen izin ve valinin verdiği resmi karar sonucunda sandığa gidilmiş ve seçme seçilme hakkına ilk hak kazanan ülke olmuştur.

5 Aralık günü; Türk kadınına Ulu Önder Atatürk ve yüce meclis tarafından seçme, seçilme hakkının verildiği gündür. 1934 yılında pek çok Avrupa ülkesinden önce bu hakka sahip olmuştur.  Ne yazık ki geçen 84 yılın ardından yeterince kadın karar alma mekanizmalarında yer alamamıştır. İstenilen sayıda temsiliyet oamamıştır. İlk seçimde 118 milletvekili  olan meclisimiz o zaman dünyada kadın sayısı bakımında 2. sırada iken günümüzde 130. sıralara gerilemiştir. Medeni Kanununu örnek aldığımız İsviçre bile 37 yıldır kadına bu hakkı tanımıştır. Biz Türk kadınlararı olarak altın tepside sunulan bu hakkımıza yeterince sahip çıkamıyoruz. 

Türk kadını 1930’dan itibaren seçme ve seçilme hakkına sahip olmuştur.

1930-Belediye ve yerel seçimlerde seçme seçilme hakkı.

1933-Muhtar seçme seçilme hakkı.  Kayıtlarda ilk kadın muhtar Aydın’ın Çine ilçesinden Gül Esin Hanım olarak bilinse de ülkemizin ilk kadın muhtarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Yalova'ya ziyareti sırasında at üstünde gördüğü çağdaş türk kadınına örnek olacağını düşündüğü Meliha Manço'yu il kadın muhtarı olarak Gacık köyüne atamıştır.

1934-Kadın milletvekili seçme yaşı 22, seçilme yaşı ise 30 olarak  kabul edilmiştir.

Ulu Önder Atatürk ve genç cumhuriyetin kadınlarımıza verdiği önem ve değerin bir kanıtı olduğu gibi demokrasi adına atılmış önemli ve büyük bir adım olmuştur. Önümüzdeki günlerde yapılacak olan yerel seçimlerde belediye başkanlığı, meclis, muhtar ve muhtar azası olmak üzere kadınlarımızın aday olmaları için cesaretlerini toplamalarını bende varım demelerini istiyoruz. Kadınlarımızın biz de varız demek için birlik olmaya ihtiyacı vardır. Kadın varlığının hissedildiği her yer daha saygın, daha nezih ve farkındalık yaratır. Kadınları listelerin seçilebilecek yerlerinde görmek istiyoruz ama sadece kadın oldukları için değil gerçekten üretebilen taşın altına elini koyabilecek donanımlı kadınlardan bahsediyoruz.”

Muhtar Faize Demir Karahan, iki dönem muhtarlık yaptığını, mahallesini evi gibi gördüğünü,  sevgi ile çıktığı bu yolda hemen hemen hiç bir zorluk ile karşılaşmadıgını söyledi. Faize Demir Karahan, sevgi ile başladığı işinde saygı çerçevesinde çok güzel işlere imza attıklarını söyledi.

Toplantıya katılan Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Kandemir ise muhtar ve aza olmak isteyen kadınlara izleyecekleri yol konusunda yardımcı olabileceklerini, ulusal toplantılarda da bu konu üzerinde konfederasyon olarak çalışmalar yaptıklarını dile getirdi.

Kent Konseyi Başkanı İsmail Mutlu, “Seçme ve seçilme hakkı kadın ve erkeğe eşitlik getirerek ailede huzur ve mutluluğu da beraberinde getirmiştir” dedi.

Nurten Anıl, programın sonunda yaptığı konuşmada, Atatürk'ün kadınlar için söylediği şu iki sözü hatırlattı: 'Ey kahraman Türk kadını, sen yerlerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere çıkarılmaya layıksın'. 'Bizim dinimiz hiçbir vakit kadınların erkeklerde  kalmasını talep etmemiştir’.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı