Yukarı Çık
 
Yalova tarihine ışık tutan çalışma hazır
4 Aralık 2018 Salı 16:57:44
967 kez okundu.

 

 

‘Bilimsel çalışmalara zemin hazırlayacak’

 

İl Genel Meclisi tarafından hayata geçirilen Yalova’nın tarihi ve kültürel değerlerine ışık tutan, bilimsel bir çalışma olan Yalova tarihi kitabı, Kültür Turizm Bakanlığı’nca telif hakkını verilmesiyle kamuoyuna sunulacak.

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

İl Genel Meclisi, Yalova’nın tarihi ve kültürel değerlerine ışık tutacak, bilimsel bir çalışmayı hayata geçirdi. Yeditepe Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Taşağıl ve ekibi tarafından 8 aylık kapsamlı bir çalışma yürütüldü. Çalışma, Yalova tarihini anlatan bir kitap olarak hazırlandı. Kitabın kamuoyuna sunulması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan gelecek olan telif hakkı bekleniyor. 2018 yılı İl Genel Meclisi Aralık ayı gündeminde ise, kitabın bütçesinin ilgili kalemlerden karşılanması teklifi görüşüldü.

‘Bilimsel çalışma tamamlandı’..

Konu ile ilgili açıklama yapan İl Genel Meclisi Başkanı Yaşar Demirel, “Yalova’nın tarihi ve kültürel değerlerini bütünü ile ele alan bilimsel çalışma tamamlandı. Çalışma önce dosya haline getirildi. Kültür Turizm Bakanlığı’na telif müracaatı yapıldı. Telifin gerçekleşmesi durumunda kitap basılacak. Çalışmanın içeriğinde; Termal Kaplıcaları, mezar taşları, Cumhuriyet dönemi Yalova’sı, Milli Mücadele Dönemi’nde Yalova, Balkan ve Kafkaslar’dan gelen göç dönemleri, Osmanlı Kağıthanesi dönemi, Roma döneminde Yalova, Yalova’daki eski yerleşim yerleri gibi birçok detaylı konu yer alıyor. Bu kaynak Yalova için yapılacak olan bilimsel çalışmalara zemin hazırlamış olacak. Yalova’mıza böyle bir çalışma kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

 

 

 

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı