Yukarı Çık
 
'YALOVA'NIN CAZİBE MERKEZİ: ADNAN MENDERES'
2 Aralık 2018 Pazar 16:31:18
945 kez okundu.

 

 

 

Adnan Menderes Mahallesi Muhtarı Kemal Kaya, HABERCİ'ye bazı açıklamalarda bulundu. Kaya, yaptığı açıklamada Yalova'nın yeni yüzü Adnan Menderes Mahallesi'ni anlattı..

 

.."Önceden buralar hep meyve bahçeleriymiş. Bu bahçeler iskana açılınca 1999 depreminden önce sağlam olmayan yapılar inşa edilmiş. 1999 depreminde de Yalova'da en büyük kayıp; bizim mahallemizde oldu maalesef. Burasının adı Hacımehmet Ovası iken; gazetelerde 'Ölüm Ovası' dendi."

 

.."Toplam 15 bin 500 civarında nüfusumuz bulunuyor. Bahçelievler Mahallesi şu anda en kalabalık yer. Ama sanıyorum ki; önümüzdeki yıl, birinci mahalle olma ihtimalimiz var."

 

.."Bu kadar depremselliğin olduğu, temelinin bataklık olduğu söylenen bir yere bina yapmak içimizdeki endişeyi hiç kaybettirmiyor.  Fakat muhtarlık olarak; müteahhitlerin yaptığı her kazı da, o temelin fotoğrafını çekiyorum ve o fotoğrafı arşivime koyuyorum."

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Adnan Menderes Mahallesi Muhtarı Kemal Kaya, HABERCİ'ye özel açıklamalarda bulundu. Kaya, yaptığı açıklamada, Yalova'da çarşıya gitmek için pek fazla bir sebeplerinin bulunmadığını dile getirdi. Mahallede, hastaneler, düğün salonları, devlet kurumları, okullar ve kafeler gibi birçok işletmenin bulunduğunu söyleyen Kaya, yakın zamanda Yalova'nın en kalabalık mahallelerinden biri olacağını da dile getirdi.

 'Depremden sonra 'Ölüm Ovası' demişler'..

"2012 yılında mahallemiz, Yalova Belediyesi'nin aldığı bir karar ile Kazım Karabekir Mahallesi'nden ayrıldı ve Adnan Menderes Mahallesi oldu" diyen Kaya, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Mahallemiz kurulduğunda nüfusumuz 7 bin 500 civarındaydı. Önceden buralar hep meyve bahçeleriymiş. Bu bahçeler iskana açılınca 1999 depreminden önce sağlam olmayan yapılar inşa edilmiş. 1999 depreminde de Yalova'da en büyük kayıp; bizim mahallemizde oldu maalesef. Burasının adı Hacımehmet Ovası iken; gazetelerde 'Ölüm Ovası' dendi. 2006 yılında TOKİ buralara bir site yaptı. Bin 152 konutlu TOKİ sitesi yapıldı. Dar gelirliyi düşünen çok güzel bir proje oldu. İstek üzerine buradaki katlar, giriş + 2 kat oldu. Giriş + 2 kat olunca bütün müteahhitler buraya yöneldi. Ev fiyatları burada çok artmaya başladı. 2012 yılına gelindiğinde artık mahalle müthiş büyümeye başladı. Buradaki altyapı, çok önceden yapılmış. Rahmetli Cengiz Koçal zamanında bu mahallenin planlarının yapıldığını, geniş caddeler ve parkların olduğu söyleniyor. O zaman Yalova'nın planlı tek mahallesi burasıymış. Sırasıyla gelen başkanlarımız da, yollarımızı, kaldırımlarımızı ve parklarımızı yaptılar. Bunlar yapıldıkça mahallemiz daha çok göç almaya başladılar. Bugün itibari ile mahallemizde seçmen sayımız 8 bin 300, 13 bin 500 Türk vatandaşı, 2 bin 100 kişide yabancı uyruklu vatandaş. Toplam 15 bin 500 civarında nüfusumuz bulunuyor. Bahçelievler Mahallesi şu anda en kalabalık yer. Ama sanıyorum ki; önümüzdeki yıl, birinci mahalle olma ihtimalimiz var. Çünkü nüfusumuz inanılmaz derecede artmaya devam ediyor. Mahallemizde 3 bin 903 tane konut var. TOKİ dahil, daire hesabı olarak. Bu geçen yılın verileri. Şu an 4 bini geçtiğini düşünüyorum."

'İçimizdeki endişe kaybolmuyor'..

Binalar ne kadar sağlam yapılırsa yapılsın; içlerinde her zaman bir endişe olduğunu söyleyen Kaya, "Bu kadar depremselliğin olduğu, temelinin bataklık olduğu söylenen bir yere bina yapmak içimizdeki endişeyi hiç kaybettirmiyor.  Fakat muhtarlık olarak; müteahhitlerin yaptığı her kazı da, o temelin fotoğrafını çekiyorum ve o fotoğrafı arşivime koyuyorum. 4 metreden fazla yeri kazıyorlar. Bodrum katı mecburiyeti var. Bodrum katları perde beton olduğu için sağlam yapılar üzerine inşa ediliyor. Buradaki tehlikenin sıvılaşma olduğu zaman olacağını söylüyorlar. Sıvılaşmanın ise deprem anında zeminin sarsıntıyla birlikte binaların yerin dibine doğru göçmesi tehlikesi olduğu belirtiliyor. 1999 depreminde de bunlar olmuş. Bugün bile 7,4 şiddetin de deprem olacağı belirtiliyor.  Deprem öldürmüyor; çürük binalar öldürüyor. Burada binalar sağlam, korkulan ise binaların yan yatması ya da zemine doğru çökmesidir" diye konuştu.

'Okul ihtiyacımız var'..

Mahallede yeni bir okul ve cami ihtiyaçlarının bulunduğunu söyleyen Kaya, açıklamasına şöyle devam etti: "Üst yapıda en büyük sorunumuz pazaryeriydi. Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman'ın girişimleri ile buraya bir Pazaryeri açıldı. Vatandaşlarımız bu pazardan çok memnun. Teşekkürlerini iletiyorlar. Son zamanlarda mahallemizde çok fazla tatlıcı dükkanı açıldı. Bu da mahallemizin prestijini gösteriyor. Çok fazla lokantalar açılmaya başladı. Yurtlarımız, kreşlerimiz, lisemiz, ortaokullarımız, ilköğretim okullarımız, PTT şubemiz, hastanemiz, aile hekimliklerimiz, devlet kurumlarımız bulunuyor. Tek eksiğimiz bir banka şubesi. İnsanların çarşıya inmeleri için hiç bir gerekçeleri yok. Zamanında bu mahalle gibi Yalova'nın bütün mahalleleri planlansaymış keşke. Yalova ilk zamanlar ilçe olarak düşünülmüş. Çok büyük planlar yapılmamış. Nüfus artışımız çok fazla.  Mahallemizde bulunan okullarımızın kadroları doldu. Bin öğrenciye yakın. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze hem de belediye başkanımıza bildirdim. Sınıf mevcutları 40'a yaklaşmış. Çocuklarını buraya okutmak içinde buralara göç eden var. Hacımehmet Ovası'nın köyün altına doğru giden yerler, Yalova Belediyesi'ne bağlandı. Oralar imara açılacak. O bölgeye bir cami, bir ilkokul ve bir de ortaokul yapılması planlanmalı. Yeni Valimize de bu durumu bildireceğim. "

'Yeniden aday olacağım'..

Önümüzdeki 2019 yerel seçimlerde yeniden aday olacağını söyleyen Kaya, "Bunu ilk defa sizinle paylaşıyorum. Halkımızın talebi doğrultusunda önümüzdeki seçimlerde yeniden aday olacağım. Mahallemizde desteğini bizlerden esirgemeyenlere çok teşekkür ederim" dedi.

 

 

 

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı