Yukarı Çık
 
'BEN BU KÖŞKE AŞIK OLDUM!'
2 Aralık 2018 Pazar 16:30:20
676 kez okundu.

 

 

 

Araştırmacı-Yazar Metin Erdoğan,'Dört Efsane Çevreci' adlı kitabı için Halil İnalcık Kültür Merkezi'nde Yalovalılar ile buluştu. Erdoğan, burada yaptığı söyleşi programında köşkle tanışma hikayesini ve 'Dört Efsane Çevreci' kitabını anlattı..

 

.."Ben yurtdışı görevinden emekli olduktan sonra, bir konuda araştırma yapmayı hayal ediyordum. Benim hayalim Leonardo Da Vinci'yi incelemekti. Elime küçük bir broşür geçti. Yürüyen Köşk diye bir şey okudum; inanamadım. Arabama bindim ve buraya geldim. Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatını değiştiren çınar ağacının bu ulu çınar olduğunu öğrendim. Atatürk, o çınara aşık oluyor ve 'benim kentim Yalova' diyor. Ben de bu hikayeye aşık oldum."

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Araştırmacı- Yazar Metin Erdoğan, Yalovalı dostlarıyla Halil İnalcık Kültür Merkezi'nde buluştu. Yeni çıkan kitabı 'Dört Efsane Çevreci'yi anlatan Erdoğan, Yürüyen Köşk ile nasıl tanıştığını da paylaştı. Kitabında Manisa Tarzanı'nı, Halikarnas Balıkçısı, Hayrettin Karaca ve Mustafa Kemal Atatürk'ün çevrecilik adına yaptıklarını anlattığını söyleyen Erdoğan, kitap tanıtım gününe katılan herkese teşekkür etti. Düzenlenen etkinliğe, Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, Kent Konseyi Başkanı İsmail Mutlu ve çok sayıda seçkin davetli de katılım sağladı.

'Ben o köşke aşık oldum'..

Köşk ile tanışma hikayesini anlatan Erdoğan, " Türkiye'nin çevrecilik başkentine geldim, o bakımdan çok mutluyum. Beni davet eden Yalova Belediyesine, Yalova Kent Konseyi'ne ve Yalova Ekoturizm ve Sağlıklı Yaşam Derneği'ne çok teşekkür ederim. Bu Yalova'nın konusudur. Yalova Türkiye'nin çevrecilik başkenti değil; aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu'nun da kurulduğu bir yerdir. Ben yurtdışı görevinden emekli olduktan sonra, bir konuda araştırma yapmayı hayal ediyordum. Benim hayalim Leonardo Da Vinci'yi incelemekti. Leonardo Da Vinci ile ilgili elime küçük bir broşür geçti. Yürüyen Köşk diye bir şey okudum; inanamadım. Arabama bindim ve buraya geldim. Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatını değiştiren çınar ağacının bu ulu çınar olduğunu öğrendim. Atatürk, o çınara aşık oluyor ve benim kentim Yalova diyor. Ben de bu hikayeye aşık oldum" diye konuştu.

'Amacım gençlere doğa sevgisini anlatmak'..

Gençlere doğa sevgisini anlatmak ve aşılamak istediğini söyleyen Erdoğan, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Köşk beni aldı başka yerlere savurdu. Yürüyen Köşk'ü hareketle Yalova'yı anlattım, ağacın önemini anlattım. Bu ulu çınar, benim içimdeki doğa sevgisini çıkardı ortaya. Amacım bu ülkede gençlerde ağaç ve doğa sevgisini geliştirmektir. Gelecekte gençlere miras bırakacağımız bu emanete sahip çıkmalıyız. Kitabımda Türkiye'de çevrecilik örneği göstermiş kişileri ele aldım. Manisa Tarzanı'nı, Halikarnas Balıkçısı, Hayrettin Karaca ve Mustafa Kemal Atatürk'ün çevrecilik adına yaptıklarını anlattım. "

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı