Yukarı Çık
 
DEPREMLE UYANDIK!
30 Kasım 2018 Cuma 16:19:46
813 kez okundu.

 

 

..

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nün verilerine göre; Yalova Çınarcık'ta 4,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. AFAD ise sarsıntıyı 4,1 olarak ölçtü. Öte yandan deprem İstanbul ve çevre illerden de hissedildi.

'GERGİNLİĞİN BİRİKTİĞİNİN İŞARETİ'..

Saat 05.36'da Yalova Çınarcık merkezli 4,1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem İstanbul, Kocaeli, Bursa ve Tekirdağ gibi çevre illerde de hissedildi. Paniğe neden olan depremle ilgili konuşan İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz, 'İstanbul'da deprem olmasını beklediğimiz fay şu anki depremin oldukça kuzeyinde. Ancak önemli olan depreme hazır olmak. Deprem herhangi bir zamanda olabilir' dedi. Dün deprem uyarısı yapan İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan ise 'Depremin öncüsü diyemeyeceğiz ama bir gerginlik biriktirdiğinin işareti' diye konuştu.

'YÜZEYE YAKIN GENİŞ ALANDA HİSSEDİLDİ'..

Hem deniz içerisinde hem de karadaki Kuzey Anadolu Fayı'nın güney koluyla bağlantılı ya da paralel fayların varlığının bilindiğini ifade eden Tüysüz, "4 büyüklüğündeki deprem hepimizi biraz heyecanlandırdı. Bu deprem yıkıcı değil ama yüzeye yakın olması nedeniyle geniş alanda hissedilmesi normaldir. Şu an için telaş edilecek bir durum söz konusu değil ama izlemek gerekiyor" dedi.

AÇIKLAMADAN 16 SAAT SONRA..

Jeoloji Mühendisleri Odası Yalova Temsilcisi Osman Kendir’in, HABERCİ'de, "Ortada stres birikimi var. Bu bize Marmara Depremi'nin bugün olmazsa bile yakın zamanda -30 yıla kadar- olacağının ipuçlarını veriyor. 7 ya da üstü bir deprem bekliyoruz. Şehirlerin deprem öncesi dönüşmesi yararınadır ve bir bina bile az hasar alsa bir can bile kurtulsa mühimdir. Yalova'nın acilen bir Kentsel Dönüşüm Eylem Planı'na ihtiyacı var. Bina bazında değil ada bazında dönüşüm ile şehrimizi hem depreme hazırlamış oluruz hem de bugün sorun olan otopark, ulaşım vb. sorunları da beraberinde çözmüş oluruz" açıklamasından 16 saat sonra merkez üssü Yalova’nın Çınarcık ilçesi olan 4,3 büyüklüğünde bir sarsıntı meydana geldi.

YALOVA VALİSİ AÇIKLAMA YAPTI..

Yalova Valisi Muammer Erol, kentte meydana gelen depremde can veya mal kaybının olmadığını bildirdi. Vali Erol, yaptığı açıklamada, "Çınarcık Esenköy arasında saat 05.36 da 4,3 büyüklüğünde meydana gelen deprem dolayısı ile acil çağrı merkezimize, emniyet ve jandarma birimlerimize şu ana kadar can ve mal kaybı ile ilgili herhangi bir ihbar düşmemiştir" ifadesini kullandı. 

'TOPLANMA ALANLARININ ALT YAPISI YOK'..

Yalova Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği Başkanı Sabri Karaçam da yaptığı açıklamada, "Bu sabah saat 5,35'de sallantıyla uyandık. Deprem kısa sürdü. Bu deprem daha büyük olabilirdi olası Marmara Depremi 7/7.6 gibi.. Depremle uyandık; evet yıkıcı bir deprem değildi. Deprem büyük olsaydı şu an hiç kimse sıcak yatağında olmazdı. Feryatlar, çığlıklar 
büyük deprem oldu çıktık dışarı. Nereye gideceğiz? İlk toplanma alanlarına hiç birisinin alt yapısı yok. Haberleşme mi? Büyük depremlerde telefonlar yoğunluktan kilitlenir. Bugün ihtiyaç hissetmedik ama yıkıcı depremlerde olmazsa olmazlardan biri. Haberleşme ve toplanma alanları bir an önce ele alınması gerekmektedir."

ARTÇILAR DEVAM ETTİ..

4,3'lük Çınarcık depreminden sonra artçı depremler devam etti. Aynı bölgede, büyüklükleri 1,5 ve 2,9 büyüklüklerinde değişen 8 farklı deprem meydana geldi. Şiddetinin ufak olması sebebiyle meydana gelen artçı depremler hissedilmedi.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı