Yukarı Çık
 
 HEDEF; 750 MİLYON DOLAR
7 Kasım 2018 Çarşamba 16:31:33
551 kez okundu.

İLK ve TEK ÜRETİCİ Ak-Kim’den susuzluğa karşı, dünya standartlarında çözüm

 

 

Yalova’da 41 yıldır üretim yapan Ak-Kim Kimya, ileri fiziksel arıtma yöntemiyle kötü su kalitesinde dahi çalışabilen elyaf teknolojisiyle üretilmiş 'Ultrafiltrasyon Membran Filtresi' sayesinde susuzluk sorununa dünya standartlarında yerli çözüm getiriyor.

 

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

 

Ak-Kim Genel Müdürü Onur Kipri, Tike'de gazeteciler ile bir araya geldi. Kipri, burada yaptığı açıklamada, Ultrafiltrasyon Membran Filtresi'ni anlattı. Kipri, konuşmasına, "2018 yılı zor bir yıl oldu. Olmaya da devam ediyor. Ciddi bir enflasyon oldu. Son zamanlarda biraz toparlanma oldu fakat 2019 yılında da zor bir ortamda işlerimizi yürütmek durumundayız. Bütün bunlara karşı işlerimizi iyi bir şekilde sürdürebiliyoruz.  Krizden en az etkilenen şirketlerden biri olduk. İlk şokları biraz atlattık, yavaş yavaş iyileşme sinyalleri alıyoruz. Durmuyoruz, çalışmaya devam ediyoruz" sözleri ile başladı.

İleri teknoloji arıtma..

Kimya sektörünün önemli aktörlerinden Ak-Kim Kimya, sadece ürettiği kimyasallarla değil kendi AR-GE’si ile geliştirdiği su çözümleriyle de Türkiye’ye katma değer sağlıyor. Ak-Kim Genel Müdürü Onur Kipri, şirketin inovasyonu merkeze alan yaklaşımının yanı sıra su konusunda geliştirdikleri çözümlerini paylaştı. Kipri, su sıkıntısının gelecekte dünyanın birçok yerinde krize dönüşme ihtimalinin yüksek olduğunu belirterek, şirket olarak 1990 yılından beri ‘klor ve türevleri’ üreterek, su ve su arıtma sektöründe var olduklarını söyledi. Onur Kipri, Ak-Kim Kimya’nın, su arıtma alanında edindiği deneyim ve pazar bilgisi sayesinde, 35 milyon dolarlık yatırım ve 5 yıl süren AR-GE çalışmaları sonucunda fiziksel arıtma yöntemiyle kötü su kalitesinde dahi çalışabilen elyaf teknolojisiyle üretilmiş ‘Ultrafiltrasyon Membran Filtresi’ modülünü geliştirdiğini belirtti.

'Deniz suyu arıtılabiliyor'..

"Kullanılamaz su kaynakları yeniden kullanılabiliyor" diyen Kipri, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "TÜBİTAK’ın desteğini de aldığımız bu modül, suyun kimyasal özelliklerini değiştirmeden ilerifiziksel arıtma işlemi gerçekleştiriyor. Belediyelerin ve sanayi şirketlerinin atık sularını arıtarak yeniden kullanmasını sağlıyor, deniz suyunun tuzsuzlaştırılabilir hale gelebilmesi için ön arıtma yapıyor. Atık suların çevreye zarar vermesini engellerken, aynı zamanda suyun daha az tüketilmesini de sağlıyor. Bu modül sayesinde kullanılmaz halde bulunan tüm su kaynaklarını kullanılabilir hale getirebiliyoruz. Yüksek katma değerli bir ürün olan bu modülü, Yalova’daki fabrikamızda 2 bin 800 metrekarelik özel bir alanda üretiyoruz. Ak-Kim Kimya olarak yıllık 14 bin modül üretim kapasitesine sahibiz. Akualys markasıyla üretimini gerçekleştirdiğimiz ürünün farklı ülkelerde tescilini yaparak ve dünya standartlarını karşılayan belgelerini de alarak satışını gerçekleştiriyoruz.”

'Yerli malı avantajı'..

Türkiye’de bu alanda yaklaşık yüzde 70 pazar payına ulaştıklarını belirten Kipri, “Kendi AR-GE’mizle geliştirdiğimiz bu teknolojinin birçok avantajı var. Mesela daha önce yapılan tesislerde modüllerin 5 senede bir yenilenmesi gerekiyor. Bu modüllerin yenilenmesinde artık bizim ürünlerimiz tercih ediliyor. Yerli malı avantajı sağlayarak, ithal ikamesi yaratıyoruz. Dünyada ultrafiltrasyon modülü üretimi konusunda söz sahibi olan 7-8 Batılı şirket bulunuyor. Ak-Kim olarak Türkiye’de ve çevre ülkelerdeki ilk ve tek üretici olmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

'Su deposu yaptık'..

Ak-Kim olarak Yalova’daki Orgeneral Selahattin Risalet Demircioğlu Ortaokulu’na sosyal sorumluluk kapsamında bir su deposu kazandırdıklarını da anlatan Kipri, şöyle devam etti: “340 öğrencimizin eğitim gördüğü Orgeneral Selahattin Risalet Demircioğlu Ortaokulu’na bir su deposu yaptırdık. Şehir şebekesinin kesilmesi halinde çocuklarımızın kullanabileceği bir su kaynağı yoktu. Bu bakımdan bizim için çok kıymetli bir çalışma oldu. Öğrencilerimize su konulu kitap hediyemiz de oldu. Bu konulardaki çalışmalarımızı sürdürmek istiyoruz.”

'Hedef, 750 milyon dolar'..

Onur Kipri, şirket olarak inovasyonu, bir kurum kültürü haline getirmeyi hedeflediklerini vurgulayarak, Türkiye’ye katma değer yaratacak, cari açığı azaltacak, kârlı ve sürdürülebilir büyüme sağlayacak her yatırımı değerlendirdiklerini belirtti. Kipri, “2023 yılına kadar 750 milyon dolar ciro hedefimiz var. Bu hedef doğrultusunda yatırımlarımıza devam ediyoruz. Mevcut ciromuzu ikiye katlayacak organik büyüme ve şirket satın alma fırsatlarını ciddi anlamda değerlendiriyoruz. Yeni kimyasalların üretimine yönelik projelerin fizibilite çalışmalarını sürdürüyoruz. Doğru stratejilerle ülkemizin içinde bulunduğu hassas dönemden daha da güçlü bir şekilde çıkmayı arzu ediyoruz” diye konuştu.

 

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı