Yukarı Çık
 
YEKSAYSDER KÖYLERİMİZİ TANITMAYA DEVAM EDİYOR
6 Kasım 2018 Salı 16:15:26
635 kez okundu.

 

Geçtiğimiz hafta sonu Mahmudiye-Aktoprak-Fevziye-Karadere ve Geyikdere köyleri arasında doğa yürüyüşünü gerçekleştiren YEKSAYDER üyeleri ve doğaseverler, orman yolu ve patikalardan yürüyerek keyifli bir gün geçirdiler.

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Yalova Ekoturizm ve Sağlıklı Yaşam Derneği, hafta sonu Mahmudiye-Aktoprak-Fevziye-Karadere ve Geyikdere köyü doğa yürüyüşünü düzenledi. Sermayecik köyü kahvehanesinde kahvaltı yaptıktan sonra Sermayecik köyünde ikamet eden İbrahim Özer rehberliğinde Orhangazi İlçesi Mahmudiye köyünden yürüyüşe başlayan doğaseverler, orman yolu ve patikalardan Aktoprak köyü üzerinden Fevziye köyüne kadar yürüyüş yaptılar.

18 km. yürüdüler..

 Fevziye köyünde İl Özel İdaresi tarafından yaptırılan köy fırınında yapılan yöresel pide ve çiğ böreklerini yiyen doğaseverler, Karadere köyüne kadar tekrar yürüyüş yaptılar. Karadere köyünde kendi imkanlarıyla köy müzesi oluşturan Fikri Baştürk’e ait müzeyi gezen doğseverler, günümüze kadar kullanılan tarihi eşyaları gördüler. Daha sonra Geyikdere köyüne kadar yürüyüş yapan doğaseverler, 17-18 km'lik yürüyüşün yorgunluğunu köy kahvesinde çay içerek attılar.

Köylüler gelir elde ediyor..

Yürüyüşe İstanbul’dan Çep-Der Trekking Grubu üyelerinin de katıldığını belirten YEKSAYSDER Başkanı Ahmet Yiğit, özellikle Yalova köylerinin İstanbul gruplarına da tanıtılarak Yalova parkurlarında köylerden çıkartılan rehberler eşliğinde yürüyüş yapmaları, köylerde fırınlarda pide veya ekmek pişirilmesi ve köylülerin bunların satışından gelir elde etmeleri için çalıştıklarını dile getirdi. Özellikle Karadere köyünde Fikri Baştürk’ün kendi imkanlarıyla oluşturduğu köy müzesini doğa severlerin çok beğendiğini dile getiren Yiğit, hem yürüyüş hem köy fırınında pide ve çiğ börek yemenin hem de sonbaharın tüm güzelliklerini gören yürüyüşçülerin harika bir gün geçirdiklerini söyledi. Ahmet Yiğit, Yalova köylerine doğa yürüyüşü yaptırmak isteyen doğa yürüyüşü gruplarına veya turizm firmalarına rehberlik bedelini köylülere vermek üzere köylerden rehber çıkartabileceklerini ve köylerde yeme içme ayarlanabileceğini sözlerine ekledi.

Tabelandırılması gerek..

Yeşil-Mavi Turizm Yolu'nun en güzel şekilde kullanılabilmesi için yol üzerinde bulunan bazı köylerin ekoturizme kazandırılmasının zorunluluk olduğunu ve tüm kurum ve kuruluşlara görev düştüğünü belirten Yiğit, öncelikle Altınova’dan Armutlu’ya kadar orman içi parkurlarının çıkartılarak tabelandırılması gerektiğini ve turizm firmalarının Yalova’ya yönelmesi için köylülerin de turizm firmalarının taleplerine göre ortamları hazırlamaları gerektiğini bildirdi. Yiğit, Altınova’dan Armutlu’ ya kadar kamp alanlarının ve bazı köylerde ise ev pansiyonculuğunu yaygınlaştırılması veya işletmeciler tarafından bungalowların yaptırılması halinde Yalova’da doğa turizminin en üst seviyeye çıkacağını ve üç büyük şehirden hafta sonları doğaseverlerin Yalova’ya akın edebileceğini açıkladı.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı