Yukarı Çık
 
'TUZLANMA SEBEBİYLE KİVİ AĞAÇLARI ZARAR GÖRÜR'
11 Ekim 2018 Perşembe 17:00:41
524 kez okundu.

İl Koordinasyon Kurulu'nun son toplantısına katılan DSİ Bursa Bölge Müdürü Hayati Çelenk, bölgede yapılan yatırımları anlattı. Müdür Çelenk'in konuşmasının ardından söz alan Tarım ve Orman İl Müdürü Suat Parıldar, Karamürsel köylerindeki sulama hatlarının tamamlanmasının ardından Yalova'nın susuz kalabileceğini belirtti.

 

 

 

 

 

 

DSİ Bölge Müdürü Hayati Çelenk:

'SUYA GÖRE TARIM YAPIN'

 

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

 

İl Koordinasyon Kurulu'nda DSİ Bursa Bölge Müdürü Hayati Çelenk, bölgede yapılan yatırımları anlattı. Müdür Çelenk'in bölgede yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirme yapmasının ardından söz alan Tarım ve Orman İl Müdürü Suat Parıldar, kentte kivinin çok önemli bir ürün olduğunu ifade etti. Bölgede yapılması planlanan göletin bir an önce bitirilmesi gerektiğinin altını çizen Parıldar, şu şekilde konuştu: "Bununla ilgili bizim gelecekte yaşabileceğimiz birtakım sıkıntılar var. Bunun tedbirini almalıyız. Şu anda kivi üreticileri sularını Karamürsel Kızderbet Göleti’nden alıyor. Muhtemel 2019 yılı içerisinde Karamürsel köylerindeki sulama hatları tamamlanacak. Oradaki köylüler de buradan sulama yapacaklar. Sonrasında ise Yalova’ya su verilmeyecek. O yüzden bu bölgede kendi sınırlarımız içinde planlanan göletin çalışmalarının hızlandırılması gerekiyor. Eğer sulama suyu olmazsa kivi ağaçları tuzlanma nedeniyle zarar görecek" diye konuştu.

'SUYA GÖRE TARIM YAPILMALI'..

DSİ Bursa Bölge Müdürü Hayati Çelenk ise konuyla ilgili şu cevabı verdi: "Ülkemizin bana göre en büyük sorunu, tarıma göre suyu bulmak değil; suya göre tarım yapılmalı. Siz eğer burada kivi yetiştiriciliğine başlıyorsanız suyu bulmak zorundasınız. Tarıma göre su bulamazsınız. Siz istediğiniz ürünü yetiştirebilirsiniz ama istediğiniz anda suyu bulamazsınız. Ülkemizde tarımda yapılan en büyük yanlış politikadır. Konya Ovası'nda siz pancar yetiştiriciliğini başlatırsanız, orada obrukları oluşturursunuz. Kivide yapılan birinci hata bu. Bin 310 hektar alanda planlama yapılıyor. Onda güzel bir aşamadayız. Tabii bizim projelerimizi de iyi irdelemek gerekiyor. Bir yere baraj yaptığınızda su potansiyelini iyi tahmin edemezseniz, bu ciddi bir mesleki ayıptır. Onun için de ölçümlere devam etmeliyiz. Hidrolojik raporlar ilgili bir yazı yazdık” diye konuştu.

'YALOVA KİVİ VE ÇİÇEKLE BİRLEŞMİŞ'..

Çelenk'in açıklamalarından sonra yeniden söz alan Müdür Parıldar,  "Suya göre planlama yapmak lazım ama ortada bir durum var. 5 bin 600 dekarlık alanda kivi üretimi yapılan bir il var. Artık Yalova kivi ve çiçekle birleşmiş. Sulamayla ilişkili planlama yaparken bundan sonra dikkatli adım atılırsa 5 bin 600 dekarın da ihtiyacını gidermek amacıyla önemli” dedi.

'YALOVA'NIN SU POTANSİYELİ SINIRLI'..

Yalova'nın su potansiyelinin sınırlı olduğunu belirten Müdür Çelenk, "Yalova'nın su potansiyeli sınırlı. Siz bunu arttıramazsınız. Topografik olarak uygun yer bulunmalı. Su bulunmalı ve drenaj alanı ve jeolojik açıdan da uygun olacak. Şu anda büyük bir baraj yapılabilecek kapasitede bir bölge değil. Bir yere baraj yapıyoruz, önümüze defne yaprağı ya da kızılcık çıkıyor. Kaytazdere'nin de bu sefer tuzlu su problemi çıkıyor. O açıdan suya göre tarım politikası olmalı” dedi.

'YALOVA, TARIMDA BAŞARILI'..

Yalova Valisi Tuğba Yılmaz da, konuyla ilgili şu sözleri kullandı: "Kentin yüzde 60'ı orman. Tarımsal üretim yapılan yüzde 27'lik alan içerisinde çok ciddi katma değeri yüksek bir tarım yapılıyor. Tarımda Yalova ciddi anlamda başarılı bir ildir. Bu anlamda tarımı destekleyici çalışmalar da yapmak zorundayız. Mevcudu korumakla birlikte alternatif yerlerin arayışı içerisine de girebiliriz. Tarım Müdürümüzün de ifade ettiği gibi orada çok bilinçli bir kivi üreticiliği yapılıyor. Organik kivi üretimine de dönük de özel projeler yapılıyor. Daha az suyla daha verimli bir sulama tekniğinin de araştırması yapılıyor. Karadere Göleti ile ilgili malzeme konusunda ciddi sıkıntılar vardı. Kocaeli Valiliği ile görüştük. Elzem ihtiyaçlardan biri olduğunu belirttik. Yalova sınırına çok yakın. Kocaeli'ne de alakası olmayan bir yerdi. Bu konuda mutabık kaldık. Malzeme çıkış onayı da çıktı. Artık oranın bürokratik alanda pek çok engeli de kalktı. Burada ciddi bir gölet ihtiyacı zaten var. Göleti sağlayamadığımız takdirde zaten ister istemez susuzluktan tarım arazileri imara açılır. Tarımı korumak zorundayız ki bu tür endişeler paylaşmayalım. DSİ Bölge Müdürlüğü ciddi çalışmalar yapıyor, biz de bu çalışmaları takip ediyoruz."

'KİVİYE SU YOK DEMEDİM'..

Konuşmaları bittikten sonra yeniden söz alan ve Vali Yılmaz'a basından yana dert yanan Müdür Çelenk, İl Koordinasyon Toplantıları'na basının çağrılmamasını talep etti. İl Koordinasyon Kurulu'ndaki söylediklerinin basın tarafından yanlış yazıldığını iddia eden Çelenk, "Basın yanlış şeyler yazdığında sorunu çözemiyoruz. Ben burada, 'kiviye su yok' demedim. Gerçeği söylediğimizde bir kaç tane sıkıntı yaşadık. Sayın Valim, sizden de ricamdır. Bu toplantılar basına açık olduğunda biz rahat konuşamıyoruz. Kapalı olursa daha rahat konuşuruz. Yanlış anlamayın. Çünkü bazı gerçeklerde kelimeleri iyi seçmek zorunda kalıyoruz. Burada metine bağlı konuşacağız. Ben tekrardan ifade edeyim. Biz 'kiviye su yok' demedik. Kivi çok su istediği için ciddi bir sorun. Burada 6 tane baraj planlamamız devam ediyor. Ki bunların birçoğu da içme suyu. İçme suyu da ciddi sıkıntı. Basındaki arkadaşlar lütfen 'şey' manşet atmasınlar. Ondan sonra bölge müdür yardımcısını gönderirim. Ben bu toplantıya önem veriyorum. Bütün toplantılara da bir fiil ben katılıyorum. Ben bir manşeti söyleyeceğim: 'Sayın Bölge Müdürüm, ağzından çıkanı kulağın duyuyor mu?' Hangi gazete bilmiyorum. O arkadaş da burada mı bilmiyorum. Hoş değil Sayın Valim” dedi.

'BASIN HASSASİYETLE GÖREV YAPIYOR!'

Yalova Valisi Tuğba Yılmaz ise, "Basın mensubu arkadaşlarımız, ilimizin gelişmesinde yapılan çalışmaları kamuoyu ile paylaşılmasında hassasiyetle görev yapıyorlar. O hassasiyetle paylaşacaklarına gönülden inanıyorum. Bu konu kişiselleştirilecek bir konu değil. Kurum müdürlerimize burada, diyecek bir şeyimiz de yok. Su tarımı desteleyecek, tarım da suyu besleyecek ve birbirlerini destekleyen yatırım söz konusu olacak."

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı