Yukarı Çık
 
'ÇİFTÇİNİN FERYADINI DUYAN YOK!'
8 Ekim 2018 Pazartesi 17:29:12
420 kez okundu.

Başkan Beşli, sorunlarıyla baş edemeyen çiftçinin üretim yapamaz duruma geldiğine dikkat çekti

 

Yalova Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli, tarım arazilerinin artık bu ülkede yavaş yavaş yok olmaya başladığını söyledi. Beşli, tarlada 1 TL olan domatesin tezgahlarda 6 ile 8 TL arasında olduğunu belirtti ve yetkililere adeta isyan etti.

.."1'e 10 katıp satıyorlar. Bunu devlet denetleyecek. Birileri bu işi fırsat biliyor, fırsatçılık yapıyor. Niye domates yükseldi? Çünkü çiftçi domates ekmiyor. Bir şekilde üretimi kontrol altında tutmak lazım. Planlama yapılırsa bu furyanın önüne geçilmiş olur."

..”2015 yılına kadar Kazımiye köyünden 5 kamyon, 1 tır yüklerdik Çengelköy bademini. O dönem Türkiye'nin en iyi salatalığını yapan ildik. 2015 yılından beri 1 kamyon salatalık dolduramıyoruz. Üreticinin ilaççıya, bankaya, mazotçuya borcu çok fazla. Bunlarla baş edemeyen çiftçi üretim yapamaz.”

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Yalova Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli, tarım arazilerinin artık bu ülkede yavaş yavaş yok olmaya başladığını söyledi. Gazetecilerle bir araya gelen Beşli, tarlada 1 TL olan domatesin tezgahlarda 6 ile 8 TL arasında olduğunu belirtti ve yetkililere adeta isyan etti. Beşli, yaptığı açıklamada, "Domatesin kilosunun 8 TL olduğu bir ülkede yaşamaya başladık. Tarlada 1 TL, tezgahta 6-8 TL. Bir ülkede üretim yoksa o ülke yok olmaya mahkumdur. Tarım yoksa o ülke yok olmaya mahkumdur" dedi.

'Türkiye'yi zor günler bekliyor'..

"Üretim yoksa her türlü yolsuzluk, hırsızlık, kapkaç da olur. Önümüzdeki günlerde Türkiye'yi zor günler bekliyor" diyen Beşli, "Suç oranları artacak. Asgari ücret bin 600 TL. Ekmeğin 1,25 TL, domatesin 8 TL olduğu dönemlerde bizi zor günler bekliyor. 2002 yılında bu ülke tarım alanında kendine yetebilen ikinci ülkeydi. Şu anda en sonuncuyuz. 2015 yılına kadar Kazimiye köyünden 5 kamyon, 1 tır yüklerdik Çengelköy bademini. O dönem Türkiye'nin en iyi salatalığını yapan ildik. 2015 yılından beri 1 kamyon salatalık dolduramıyoruz. Üreticinin ilaççıya, bankaya, mazotçuya borcu çok fazla. Bunlarla baş edemeyen çiftçi üretim yapamaz. Her geçen gün fiyatlar artıyor. Hem de gramajdan eksiltiyorlar. Bu insanlar asgari ücretle kazancının yüzde 40'ını ekmeğe veriyor. Bu insanlar nasıl geçinecek? Tarıma bu ülkede destek verilmiyor. Arazilerimiz boş. Ekilip, biçilmiyor. Yapılan masrafın karşısında gelir elde edilmiyor. Bu aslında bir facia. Tarım arazilerinde kaybettiğimiz alan Hollanda ülkesinin yüzölçümüyle eşdeğer. Destekleme yapılıyor ama günübirlik destekleme bunlar. Göstermelik" dedi.

'1'e 10 katıp satıyorlar'..

Çiftçinin feryadını duyanın olmadığını söyleyen Beşli, "Kasaptan 70 TL'ye et alınıyor. Böyle bir şey olamaz. Hayvancılık bitmiş. Tarım bitmiş. En büyük şeker fabrikasını kapatırsan, pancar da elinde kalır. Garibanın yediği zeytin peynir dünya para oldu. Yurtdışından nereye kadar alacağız. 1'e 10 katıp satıyorlar. Bunu devlet denetleyecek. Birileri bu işi fırsat biliyor, fırsatçılık yapıyor. Niye domates yükseldi? Çünkü çiftçi domates ekmiyor. Bir şekilde üretimi kontrol altında tutmak lazım. Planlama yapılırsa bu furyanın önüne geçilmiş olur. Hani mazota yüzde 50 destek vardı? Nerede bu destek? Çiftçinin feryadını duyan yok. Bu insanlar bir yerde sabır taşı. Bir yerde güvenilen o dağlara kar yağar. Her geçen gün tarımda yaşanan sıkıntı insan boyunu geçti. İnsanların nefes alacak halleri yok" ifadelerini kullandı.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı