Yukarı Çık
 
'SEÇİLECEĞİMDEN YÜZDE 1 MİLYAR EMİNİM'
4 Ekim 2018 Perşembe 17:05:00
724 kez okundu.

"Ben kenar mahalle çocuğuyum, Yalova'nın her köşesine dokunmaya çalıştık" diyen Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman..

 

 

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, aday adaylık başvurusunu yaklaşık 400 kişiyle parti binasında yaptı.

 

Salman, belediye binası önünden çok sayıda vatandaş ve partiliyle birlikte gerçekleştirdiği yürüyüşün ardından CHP İl Binası’na giderek başvurusunu gerçekleştirdi. Salman, başvuru evrakları ve parasını Merkez İlçe Başkanı Tamer Sönmez’e teslim etti. Salman’a başvurusu sırasında eşi Dilek Salman da eşlik etti.

 

Haber / Zeynep TAŞTAN


Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, 2015 yılında tekrarlanan seçimler sonrası 2. kez başkan seçilmişti. Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman 2019 seçimleri için aday adaylığı başvurusu yapmak için yaklaşık 400 kişilik bir grupla CHP Yalova İl Başkanlığı'na geldi. Dilekçesini ve gerekli belgeleri CHP Yalova Merkez İlçe Başkanı Tamer Sönmez’e teslim eden Salman, partiye 500 TL de bağış yaptı.

'Bu parti kimsenin babasının malı değil'..

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, başvuruyu Genel Merkez'e değil de, parti binasına yapmasını da şu sözlerle açıkladı: "Elbette bunu kim nasıl yorumlar ben bilemem. Ama şunu söyleyeyim ben CHP’liyim. Ben bu partinin öz evladıyım. Ben bu partide il yöneticiliği, ilçe yöneticiliği, disiplin kurulu üyeliği ve meclis üyeliği yaptım. Kaldı ki benim o dönemki belediye başkanı Barbaros Binicioğlu ile kişisel hiçbir husumetim olmadığı halde partim adına bir konuşmadan dolayı açılan hakaret davasından mahkemede ifade verdim. Partim için mahkeme kapılarında mücadele etmiş birisiyim. Seçimi nasıl kazandığımız da ortada. Bir kere kazandık yetmedi bir kere daha kazandık. Unutulmamalıdır ki parti kimsenin babasının malı değil. CHP bu ülkenin temel taşlarından birisidir. Ben tecrübeli bir siyasetçiyim. 30 yılımı siyasete verdim. Parti benim partimse benim kişilerle bir husumetim davam olamaz. Yalova’yı tercih etme sebebim ise: ben bu ilin belediye başkanıyım. O nedenle doğru adres partimin il teşkilatıdır. Yalova için sonuna kadar hizmet etmeye hazırım. Bunun için illa bir makam ya da mevki sahibi olmam da gerekmez."

'Yalova'nın her köşesine dokunmaya çalıştık'..

Salman, başvurusunun ardında parti binası önünde vatandaşlara seslendi. Parti binası önünde vatandaşlara seslenen Salman, "Yalova’ya Vefa’ demiştik, Yalova halkıyla beraber. Sonra Allah iki defa kazanmayı nasip etti. Belediye başkanlığı koltuğuna otururken de oturmadan önce de ne dedik; 'Yalova’yı birlikte yöneteceğiz, sevgiyle büyüteceğiz.’ Geldiğimiz noktada bu sözüme, hep karşılık buldum sizlerden. Yeri geldi telefonla bildirdiniz yeri geldi yüz yüze illettiniz, yeri geldi makama gelip illettiniz yeri geldi halk toplantısına geldiniz. Yeri geldi evime geldiniz ama amaç neydi? Yalova’yı daha ileriye, daha yukarı, güzel, sadece Türkiye’nin değil dünyanın en modern, en çağdaş, en yaşanası yeri yapmaktı. Ben belediye başkanı olarak elimden geldiğince, hizmeti ekibimle beraber üretmeye çalıştık. Yalova’nın her köşesine dokunmaya çalıştık. Şunun altını bir kez daha çizmek istiyorum. Kimseyi eleştirmek adına değil. Bu memlekete hizmet edenleri rahmetle bir kez daha anıyorum eski belediye başkanlarını, hizmet etmişlerini ama Vefa Salman’dan önce kenar mahalleye hizmet yoktu. Kimse kusura bakmasın. Çünkü ben bir kenar mahalle çocuğuyum. Bağlarbaşı Mahallesi’nde doğmuş, büyümüş, oranın tozunu yutmuş, çamurunda oynamış bir çocuktum. Şu sözü verdim: ‘Yalova Merkez’deki mahaller belediye bütçesinden ne hizmet alıyorsa kenar mahalleler de aynı hizmeti alacak’ dedim. Benim adımın anlamı, vefa. Yalova’nın kenar mahallelerine hizmet götürmenin, vefa götürmenin onurunu yaşıyorum" ifadelerine yer verdi.

'Yüzde 1 milyar eminim'..

"Bundan sonra da aynı şekilde devam edecek. Bunu da bütün Yalovalıların bilmesini istiyorum. Elimden geldiğince hemşerilerime ulaşabildiğim ölçüde, acı gününde de, tatlı gününde de yanında olmaya çalıştım" diyen Başkan Salman, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Çünkü haklı olarak vatandaş belediye başkanını nerede olursa olsun, doğumunda da, ölümünde de yanında görmek istiyor. En doğal hakkıdır. Yetişebildiğim ölçüde yetişmeye çalıştım. Yetişemediğim olmuştur. İstemeden, bilmeden reaksiyon gösterdiğim, kırdığım Yalovalı hemşerilerim de olmuştur. Bir iki kez bu özrü gerek amfide yaptığım toplantıda, gerekse sosyal medyadaki paylaşımımda yaptığım ama sizin huzurunuzda gönül birliği içerisinde bir kez daha yapmak istiyorum. Ekip olarak başta ben olmak üzere, çünkü hep söyledim. Ekipten biri de hata yapabilir, yapmıştır, suç vardır ama büyük Yalova ailesinin şehri emini olarak hepsini kabul ediyorum. O anlamda da üzdüğüm, kırdığım, bilerek veya bilmeyerek bütün Yalovalı hemşerilerimden sizlerin huzurunda özür diliyorum. Artık önümüze bakmanın zamanı yeni bir seçim geldi. 6 ay gibi bir süre var. Sizlerin de desteğiyle başvuru dosyamı Merkez İlçe Başkanımıza ilettim. Bu anlamada da başta siz olmak üzere, memleketimize, tabi ki bana ve ekibime hayırlı olsun diyorum. Allah utandırmasın, mahcup etmesin. Sizlere olan inancım ilk gün gibi devam ediyor. Bu işi 2 sefer başardık. Bu sefer de yeniden başaracağımıza inancım tam. Çünkü bana partim 2004’te aday ol demişti, olmadım. 2009’da ol demişti olmadım. 2014’te aday olacağım diye ortaya çıktığımda kazanacağıma inancım yüzde 1 milyondu. Bugün yüzde 1 milyar ama bu gücü sizlerden, Yalovalılardan, Yalova halkında alıyorum. Yalova’nın vefalı olduğunu biliyorum. Vefa Yalovalıdır, Yalova vefalıdır. Onun için geçen seçimde söylediğim gibi bir daha 'Yalova’ diyorum."

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı