Yukarı Çık
 
FARKINDA OL FARKLI OL!
4 Ekim 2018 Perşembe 16:56:00
633 kez okundu.

15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda ‘Cerebral Palsy’ etkinliği gerçekleştirildi

 

Haber / Esin KAYA

 

Türkiye Spastik Engelliler Federasyonu tarafından ‘Dünya Cerebral Palsy Günü’ (bebek ve çocuk beyninde oluşan bir hasara bağlı kalıcı duruş, hareket ve denge kusuru) dolayısıyla ‘farkında ol farklı ol’ sloganıyla etkinlik düzenlendi.

Halk arasında ‘Spastik Engelli’ olarak bilinen Cerebral Palsy’e dikkat çekmek adına Yalova Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen etkinlik, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ın yanı sıra Belediye Başkan Yardımcısı Jülide Güner, Türkiye Spastik Engelliler Federasyonu Başkanı Murat Arslanhan, Belediye Meclis Üyesi Adil Ürekli, Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve katılımcılarla gerçekleştirildi.

‘HAYATI PAYLAŞMAK İÇİN ENGEL YOK’..

15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen etkinlikte, Türkiye Spastik Engelliler Federasyonu Başkanı Murat Arslanhan, günün anlam ve önemine binaen ilk konuşmayı yaptı. Arslanhan, “Engellilerin sorunları salt, ekonomik yaklaşımlarla, maaş bağlamak vb. açılımlarla çözülemez. Sosyal, kültürel, siyasal hakları verilmeden, engelliyi birey olarak kabul etmeden, ne yoksulluktan ne de yoksunluktan kurtarabiliriz. Tek başına yasal düzenlemeler, sorunları çözmez, tam aksine sorunların çözümsüzlüğünü de içinde barındırır. Önemli olan o yasaların sokakta ve sokaktaki kişi tarafından ne kadar algılanabildiği ve uygulanabildiğidir. Türkiye Spastik Engelliler Federasyonu olarak Dünya Cerebral Palsy Günü dolayısıyla bugün burada ‘farkında ol ve farklı ol’ sloganıyla farkındalık etkinliği gerçekleştirerek engelsiz yarınlar için mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğimizi yeniden beyan ediyoruz. Hayatı paylaşmak için engel yok” dedi.

‘BUNUN BİR PARÇASI OLMAKTAN ÖTÜRÜ ÇOK MUTLUYUM’..

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kenti Yalova’ya hepiniz hoş geldiniz” diyerek sözlerine başlayan Başkan Salman, şunları dile getirdi: “Bu farkındalığı olan bir etkinlik. Bunun bir parçası olmaktan ötürü çok mutluyum. Belediye Başkanı olarak bunun bir parçası olmaktan ise birkaç kez mutluyum. Dışarıdan gelenler için söyleyeyim. Ben sakat, engelli, spastik kelimelerini kullanmayı sevmiyorum. Bu kardeşlerime, bu arkadaşlarıma özel insanlar dedim. Onlar bize Allah’ın emaneti. Onlar bizlerden farklı olmadan yaşamak durumundalar. Yaşama hepimiz gibi sarılmak durumundalar. Unutmayalım ki herkes potansiyel bir engelli adayıdır. Bunu söylerken ben dün bu arkadaşlarımızın, kardeşlerimizin yanındaydım, içindeydim ve belediye başkanı değildim. Allah nasip etti, belediye başkanı oldum. 15-20 sene sonra belediye başkanlığını bırakınca da yine onların arasına Vefa Salman kimliğiyle bulunmaya devam edeceğim. Onlara karşı olan sorumluluğumu yerine getirmeye devam edeceğim. Yalova’yı sadece Türkiye’ye değil Dünya’ya örnek bir engelsiz kent yapmak için elimizden geleni yapmaya özen göstereceğiz. Dünyanın neresinde bu kardeşlerimizin yaşamını kolaylaştıracak ne varsa kentimizde de uyguladık. Uygulamaya da devam edeceğiz. Yaptıklarımızla bu kardeşlerimizin yaşamı kolaylaşırken ailelerinde bir parça nefes alabilmelerine vesile olabildiysek ne mutlu bize. Yalova’yı tam anlamıyla engelsiz bir kent yapabilmek için sonuna kadar çalışacağız.”

Etkinliğin sonunda Başkan Salman, protokol üyeleri ve özel insanlarla birlikte bocce oynadı.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı