Yukarı Çık
 
Meclis’te bisiklet yolları görüşüldü
2 Ekim 2018 Salı 17:49:12
1115 kez okundu.

 

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman:

'BOŞA HAVANDA SU DÖVMEYİN'

 

Yalova Belediye Meclisi 2. oturumu, Belediye Meclis Salonu'nda gerçekleştirildi. Toplantıda bisiklet yolları ile alakalı madde görüşüldü. Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, bisiklet yollarının yapılabilmesi için kaldırımların ve yolların geniş olması gerektiğini dile getirdi.

 

.."250 bin nüfuslu kentte, 70 bin tescilli araç varsa normal yolları genişletme imkanımız olmadığı sürece bisiklet yolunu devam ettirmek doğru bir şey değil. Araç trafiğinin sıkıştığı yerlerde bisiklet yolları üretmek daha çok sıkıntı yaşatır."

..”Fevzi Çakmak Mah., Süleymanbey Mah., Bahçelievler Mah. ve Rüstempaşa Mahallesi'nde bisiklet yolu üretmek kolay değil. Caddeleri genişletmedikten sonra ne anlamı var? Boşuna havanda su dövmeyelim.”

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Yalova Belediye Meclisi 2. oturumu Belediye Meclis Salonu'nda gerçekleştirildi. Toplantıda bisiklet yolları ile alakalı madde görüşüldü. Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, bisiklet yollarının yapılabilmesi için kaldırımların ve yolların geniş olması gerektiğini dile getirdi. Yalova'nın da bazı gerçeklerinin bulunduğunu söyleyen Başkan Salman, Fevzi Çakmak Mah., Süleymanbey Mah., Bahçelievler Mah. ve Rüstempaşa Mahhallesi'nde bisiklet yollarını üretmenin zor olduğunu ifade etti. Konuyla ilgili konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Kasım Avar ise, "Yalova'yı daha sağlıklı ve güzel bir şehir yapmalıyız. Bisiklet yollarına da sahip çıkmalıyız. Cumhuriyet Cad., Fatih Cad., İstanbul Caddelerinde bisiklet yollarımız vardı. Şu an maalesef yok. Bu da bir sıkıntı, bu da bir engel. Yalova'mıza inşallah bu yolları kazandırırız" dedi.

 'Türkiye'de ilk 8'deyiz'..

Yalova'nın Türkiye'de sağlıklı kentler anlamında ilk 8. sırada olduğunu söyleyen Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman da, "Bakanlığın kabul ettiği bir master plan var. Her şehirde minimum 2 bin 200 metre bisiklet yolu olmak zorunda. Sağlıklı Kentler Birliği'nde Yalova 6. bazda. Daha da ilerliyoruz. Sağlıklı kentlerde sınıfında Türkiye'de Yalova 8. sırada. Elbette ki Yalova'ya bisiklet yolları kazandırmak istiyoruz. 250 bin nüfuslu kentte, 70 bin tescilli araç varsa normal yolları genişletme imkanımız olmadığı sürece bisiklet yolunu devam ettirmek doğru bir şey değil. Araç trafiğinin sıkıştığı yerlerde bisiklet yolları üretmek daha çok sıkıntı yaşatır. Örneğin araç trafiğinin sıkıntılı olduğu yer Fatih Caddesi. Gazipaşa Caddesi'nde bile bisiklet yolu üretmek sıkıntılı" şeklinde konuştu.

'Yalova'da bu yolları yapmak sıkıntı'..

"Bisiklet yolları kaldırımlar içerisinde olmalıdır. Avrupa'da bu yollar kaldırımlar içerisinde. Kaldırımlar zaten oralarda yayla gibi" diyen Salman, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Zaten caddeleri kocaman. O şekilde olursa bisiklet yolu olur. Almanya'daki, İspanya'daki bisiklet yollarına insan tabii ki de hayran oluyor. Şehirlerarası yollarda bile bisiklet yolları var. Yalova büyük bir kent. Gönül şunu arzu eder ki; Yalova'da da geniş bisiklet yolları olsun. Ama kentin de bazı gerçekleri var. Fevzi Çakmak Mah., Süleymanbey Mah., Bahçelievler Mah. ve Rüstempaşa Mahallesi'nde bisiklet yolu üretmek kolay değil. Caddeleri genişletmedikten sonra ne anlamı var? Boşuna havanda su dövmeyelim. Üniversitede rektörlerin sık değişmesinden dolayı bazı projeleri yapamadık. Üniversiteden Yalova'ya kadar GARDEN A.Ş.'nin de içinden geçen bir bisiklet yolu yapmak istedik. Üniversite öğrencilerin buraya direk bisikletlerle gidiş-gelişini sağlayacaktık. Maalesef yapamadık."

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı