‘YALOVA’YI CAZİP KILAN NE?’

Röportaj /Ayşegül ÖZ

Yalova esnafı kan ağlıyor. Piyasalardaki durgunluk nereye kadar böyle gidecek? Esnafların birçoğu Yalova’da nakit paranın dönmediğini ve çoğunlukla alışverişlerin kredi kartıyla yapıldığını söylüyor. Kazandığını kredi kartına yatıran vatandaşın esnaftan nasıl alışveriş yapacağı da ayrı bir merak konusu..

Yalova’nın genel gidişatını ve bununla beraber sıkıntılarını sorduğumuz Yalova esnafı bakın neler diyor?

……………………………………..

‘Ehlikeyf Yalova!’

Yalova’da birçok işletmenin asgari ücretin altında çalıştırıldığını ve bundan dolayı da alım gücünün düşük olduğunu söyleyen Tuğçe Ayakkabı Mağaza İşletmecisi 30 yaşındaki Cenk Yosmaoğlu, “Fatih Caddesi’nde yer alan işletmemizin önünde yapılan yol kaldırım çalışması haftalardır olduğu yerde sayıyor. İğne ile insan çekiyoruz işletmemize. Yol yapımı işlerimizi engelledi. Esnaf yazın iş yapıyor, kışın da dükkânın kirasını karşılıyor. Yalova’nın portresi ortada. Ayakkabı bile artık lüks görülüyor. Yırtık ayakkabıyla dolaşan çok insanımız var. Yalova’nın yeterli sayıda fabrikası var mı, yeni yatırımları, farklı alanlarda bir gelişmesi var mı?” dedi..

‘Yalova’da esnaf olmak zor’

Güleryüz Çay Evi İşletmeci 57 yaşındaki Alaettin Erdem, piyasayı değerlendirerek, “Emekli olmama rağmen çalışıyorum. Esnaf kazanamıyor. Maaşlar artsa vatandaş bir çayın hesabını yapmayacak. Kaliteli malzeme kullanıyorum. 50 kuruşa çay satıyorum, tostlarım beğeniliyor; fakat yeterli ilgiyi görmüyorum. Esnaf günü 20 TL ile kapatırsa kazanç sağlayamaz. Ben emekli maaşımı kiraya yatırıyorum. Yalova’da esnaf olmak zor ve herkesin bankalara borcu var. Kriz ilimizde aldı başını gidiyor. Yalova’da makam koltuklarında oturanlar esnafı ne zaman çıkıp dolaşmışlar? Seçim telaşı sarınca tıpış-tıpış ayağımıza gelecekler. O yüzden esnafın sıkıntısı bu kentte pek de kimsenin umurunda değil” dedi.

‘Üniversite’de kenti canlandırmadı’

Arsamiea Meşhur Adıyaman Çiğköfte ortaklarından 47 yaşındaki Aysel Tanrıverdi, “Yalova’da marketimiz de var; fakat sinek avlıyor. Esnafın işleri aynı terazide gitmiyor. Kiramız var, elektrik faturamız ve bunun bir de vergisi var; bizler bunlara çalışıyoruz. İşletmemiz günü siftahsız kapatmıyor, fakat gelir gider anca dengeleniyor. Biz işletmelerimizi sadece döndürüyoruz. Üniversite bölümleri ve öğrenci sayısının artması kenti canlandıracak denildi. Fakat bu da etki sağlamadı. Bilançomuz ortada, fazla bir kazanç yok. Esnaf bu sıkıntıya çözüm önerisi bekliyor. Bize bağlı odalar en azından bu işe el atmalılar” diye konuştu.

‘Atılan temeller sağlam değil’

Esnafın sıkıntısına değinen Levent Kırtasiye İşletmecisi 50 yaşındaki İlyas Levent, “Ülkenin temeli sağlam değil ki gelir düzeyi de beklenilen seviye de olsun. Herkes parti çıkarları doğrultusunda hareket ediyor. 40 yıllık esnafım ve 12 yıldır yaşanan bu gerileme olduğu gibi devam ediyor. Yalova’daki esnafımızın ticari kurallara uymadığını da söyleyebilirim. Esnaf, iş prensipleri doğrultusunda hareket etmeli. Herkes merkezde bir işyeri açmaya kalkıyor. Ara sokaklardaki kiralar uygun. Esnaf kendini her daim geliştirmelidir. Geçmiş yıllarda ülkemiz adına büyük hatalarla atılan temel düzeltilerek, esnafın temel taşı olan ticari kurallar uygulanarak gelişim gösterilmelidir” dedi.

‘Biz de cevabını elbet veririz’

Yalova Pide ve Kebap Lokanta Salonu İşletmecisi 35 yaşındaki Köksal Tahsin, bir sokakta 3-4 tane pide salonu olduğuna dikkat çekerek, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Yalova biran önce turizm kenti olmalıdır. İlimizde 4 yıldızlı bir otelimiz bile yok. Kenti biran önce canlandırmalılar. Piyasada 1 buçuk TL’den tavuk döner satılıyor, durum böyle olunca da vatandaş buna yöneliyor. Sağlıklı ek besinler alınmıyor. Çünkü vatandaşa pahalı geliyor. Kazanç yok ki gider olsun. İlk önce kazanç sağlanacak ki piyasada nakit dönsün. Bırakın rahat bir harcamayı, insanlar hak ettiği ücretleri bile kazanamıyor. Herkes düşmüş geçim derdine. Kısaca şunu söyleyebiliriz: Esnaf kan ağlıyor. Kimse bu konuda atağa geçmiyor. Biz de cevabını elbet veririz.”

 

 

 
Copyright © HABERCİ GAZETESİ

İsmet Acar Caddesi 40/A Yalova | Telefon 0.226 814 13 32 - Fax: 0.226 811 03 00
[email protected]