‘Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’ kuruldu

Ayşegül ÖZ

 

Yalova Devlet Hastanesi’ne bağlı ilk Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nin kurulduğuna dikkat çeken Başhekim Çakır, sağlık merkezinin birçok hastaya şifa olacağını söyledi..

 

100 doktor ve 150 hemşire toplam 800 personelle hizmet veren Yalova Devlet Hastanesi, örnek çalışmalarıyla çıtasını yükseltiyor. Birkaç ay içerisinde baştan aşağı yenilenen hastane örnek çalışmalarıyla takdir topluyor. Yalova Devlet Hastanesi’ne bağlı ilk Toplum Ruh Sağlığı Merkezi, psikiyatri hastalarını aileleriyle birlikte rehabilite ediyor.

Yalova Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Adem Çakır, hastane çalışmaları hakkında bilgilendirmede bulundu. Çiftlikköy 500 evlerde, Aile Sağlığı Merkezi’nin üst katında kurulan Toplum Ruh Sağlığı Merkezi, hastaları topluma kazandırmayı, rehabilite etmeyi, iş ve uğraş becerisi kazandırmayı hedefliyor. Merkez hakkında bilgi veren Başhekim Uzman Dr. Adem Çakır, “Yalova’da ilk olarak Yalova Devlet Hastanesi’ne bağlı kurulan ‘Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’ kısa bir süre önce hizmete açıldı. Bu merkezden faydalanmaları için hastalarımızı aileleriyle beraber bekliyoruz. Listemizde bulunan 700 kişinin düzenli bu merkezleri kullanmaması bizleri son derece sıkıntıya sokuyor. Bu merkezimizin kişiye destek vermek amaçlı olduğunun bilinmesini ve hastanın iyileşmesine yönelik çalışmaların uygulandığını hatırlatmak istiyoruz. Hastalarımıza aynı zamanda araç da tahsis ediyoruz. Bu merkezimizde aynı zamanda çeşitli aktiviteler düzenliyor. Merkezimiz hastalarımızın iyileşmesine yönelik olup, iş ve uğraş becerisi kazandırmayı hedefliyor” diye konuştu.

Dr. Çakır ayrıca, merkezde 1 psikiyatrist, 1 psikolog, 1 sosyal çalışma uzmanı, 2 hemşire, iş ve uğraş hocalarının yanı sıra yardımcı personellerin de görev yaptığını sözlerine ekledi.

‘Doğum Bakım ünitesi 1 aya kadar tamamlanacak’

Yalova Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Adem Çakır, Yeni Doğan Bakım ünitesinde acil müdahale sonrası tıbbi bakım gerektiren durumlarda Yalovalı bebekler için yeterli yaşam desteğinin sağlanacağını söyledi. Yalova Devlet Hastanesi için 8 yataklı bir yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tamamlandığını ve 1 aya kadar hizmete açılacağını ifade eden Dr. Çakır, “Hizmete açıldığında, 8 kuvöz kapasiteli olacak ünitede prematüreler (erken doğum) ve acil müdahale sonrası tıbbi bakım gerektiren yeni doğanlar tedavi edilecektir. Bu sayede İzmit, İstanbul, Bursa gibi çevre illerdeki yeni doğan yoğun bakım ünitelerine sevkler de yapılmayacaktır” dedi.

‘Dinlenme salonlarımız memnuiyet veriyor’

Kinik giriş bölümünde yapılan dinlenme salonunun kısa bir süre önce hizmete açıldığını belirten Dr. Çakır, “Hastanemizde yeni yapılan dinlenme salonumuzu hizmete açtık. Böylelikle hastaneye gelen hastalarımız ayakta beklemeden bu salonlarımızda televizyon izleyip muayene saatini bekleyebiliyor” dedi.

‘Hastanemizde yangın ihbar algılama sistemi kuruldu’

Yalova Devlet Hastanesi’nde adrese dayalı yangın ihbar algılama sisteminin de kurulduğunu ifade eden Başhekimi Çakır, “Hastanemizde yangın meydana gelmemesi için alınan tedbirlere ilave olarak meydana gelebilecek yangınlara erken müdahale edilebilmesini sağlayacak adrese dayalı yangın ihbar algılama sistemi kurulmuştur. Bu sistem sayesinde, yangının başlangıç noktası otomasyon sistemi üzerinden takip edilebilecek ve en kısa sürede müdahale edilmesi sağlanacaktır. Aynı zamanda hastanemizde hasta ve çalışan güvenliğinin en üst düzeyde sağlanabilmesi için tıbbi güvenlik tedbirleri yanında fiziki güvenliğin de sağlanabilmesi amacıyla güvenlik kamera sistemi kurulmuştur. Bu sistemde 62 kamera ve komuta merkezi ile hastane içi ve dışı olmak üzere tüm alanlar 24 saat kontrol edilecektir. Bu sistem; yetkililerin hastanemizi internet ve lokal ağ üzerinden sürekli kontrol edilebilmesini sağlayacaktır” diye konuştu.

‘Hastane giriş ve çıkışları yenilenecek’

Hastane girişindeki otoparkın yetersiz olduğunu ve ücretli bir otopark projesini hayata geçireceklerini belirten Dr. Çakır, “Hastane içerisindeki otoparkımız yetersiz. Halkımızın şikayetleri üzerine yeni bir otopark projemiz var. Otoparkımızı bu proje ile belirli saatlerde ücretsiz olarak kullanıma açmayı planlıyoruz. Halkımızın şikayet ve önerilerini değerlendiriyoruz. Bununla beraber hastane giriş ve çıkışlarımızı yenileyeceğiz. Acil ve hastane girişlerimizi ayırarak görsel olarak da yaya yollarını düzene sokacağız. Yalova Devlet Hastanesi’ni iller arasında örnek hastane konumuna getireceğiz” dedi.

İnternet sitelerini de yenilediklerini ve hasta şikayetlerini değerlendirerek geri dönüş yapıldığını sözlerine ekleyen Dr. Çakır; “Bizlere teşekkür etmek, öneri sunmak ve şikayetlerini iletmek isteyen hastalarımızın görüş ve önerilerini değerlendiriyoruz. Vatandaşımız bize www.yalovadevlethastanesi.gov.tr  internet adresinden ulaşabilir.” dedi.

 
Copyright © HABERCİ GAZETESİ

İsmet Acar Caddesi 40/A Yalova | Telefon 0.226 814 13 32 - Fax: 0.226 811 03 00
[email protected]