Kızılcık çeşitleri tanıtıldı

Haber / Fikret MAZI

Sonbahar ayında fidanların büyüme periyotlarına bakılarak şekil budamasının nasıl yapılacağı hakkında bilgi verilerek üretim parselinde şekil budaması demonstrasyonu yapıldı..

 

Araştırma-Yayım-Çiftçi bağının güçlendirilmesi kapsamında yürütülen Erolbey-77 ve Yalçınkaya-77 kızılcık çeşitlerinin tanıtılması ve yaygınlaştırılması kapsamında Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitü Müdürlüğü koordinatörlüğü, K.T.V. Şube Müdürlüğü teknik elemanları ve Çınarcık İlçe Müdürlüğü TARGEL personeli ile Çınarcık ilçesi Şenköy köyünde kapama bahçe aşılı kızılcık fidanlarının dikim demonstrasyonu gerçekleştirildi.

Üreticilerden Gülcan Ersoy’un bahçesinde demonstrasyon aşamasında; bahçe hazırlığı, kapama bahçenin nasıl kurulacağı, fidanların hangi derinlikte dikileceği, dikim esnasında kullanılan gübreler ve gübreleme teknikleri, fidanların kök ve yan sürgün budamalarının nasıl yapılacağı hakkında üreticilere bilgi verilerek uygulamalı olarak gösterildi.

Sonbahar ayında fidanların büyüme periyotlarına bakılarak şekil budamasının nasıl yapılacağı hakkında bilgi sunumu gerçekleştirilerek üretim parselinde şekil budaması demonstrasyonu yapıldı.
Copyright © HABERCİ GAZETESİ

İsmet Acar Caddesi 40/A Yalova | Telefon 0.226 814 13 32 - Fax: 0.226 811 03 00
[email protected]