Karanfil Ev’de kuaförlük kursu

Haber / Güldaniye SOFU

 

Yalovalı kadınlardan gelen yoğun talep üzerine merkez Karanfil Evi’nde kuaförlük kursu açılacak..

 

Yalova Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Karanfil Ev kadınların isteklerini karşılamaya devam ediyor. Sayısız kurs ile kadınların isteklerini karşılamaya çalışan Karanfil Ev yönetimi, kadınlardan gelen kuaförlük kursu ısrarlarına daha fazla dayanamadı. Merkez Karanil Evi’nde kısa süre içerisinde kuaförlük kursu açılmasına karar verildi.

Bugünlerde tadillatta olan ancak faaliyetleri aralıksız olarak devam eden Merkez Karanil Evi’nde kadınlara yönelik gerçekleşen kurslar, eğitimler ve spor aktiviteleri yer alıyor. Kursiyerlere; Bilgisayar Operatörlüğü, Bilgisayarlı Muhasebe, Okuma Yazma, Diksiyon, İngilizce, Giyim, Dans gibi kurslar ücretsiz olarak veriliyor.

Kadınlara yönelik yapılan aktiviteler arasında ayrıca; ilk yardım, aile planlaması, kanser ve teşhis yöntemleri, psikolog eşliğinde psikolojik destek ile yaşam ve mutluluk seminerleri, tüp bebek ve tedavi yöntemleri, sağlıklı beslenme, kadın hakları ve vatandaşlık eğitimleri de yer alıyor.

Diğer yandan, Karanfil Ev Kadın İstihdam Atölyesi’ndeki eğitimlere katılan kadınlar; tekstil, seramik, takı tasarım ve aşevi olarak ayrı dallarda eğitim görüyor. Atölye eğitimleri ise İŞKUR destekli yapılıyor. Kadınlar günlük yaptıkları ürünlerin satışlarından kazanç sağlayabiliyor. Bu kurslardan Yalova’ya ait özel hediyelik eşyalar da yapılıyor.

Ayrıca, Karanfil Ev spor faaliyetleri içerisinde; fiziksel rahatsızlıkları olan 50 yaş ve üzeri bayanlara  yönelik özel sağlık grubu, hafta içi her sabah sahilde yürüyüş yapanlar için sağlık ekipleri ve spor eğitmeni eşliğinde spor yaptırılıyor.

Sportif etkinlikler arasında doğa yürüyüşü ve kursiyerlerin katıdığı açık hava sporu ile dans dersleri gerçekleştiriliyor. Yaz aylarında Karanfil Ev binalarında çocuklara yönelik yaz okulu açılıyor. Yalovalı kadınlar merkez faaliyetlerine katılırken 2-6 yaş arası çocuklarına kreş eğitimi veriliyor. Kurslarını başarıyla bitiren kursiyerlere Milli Eğitim onaylı sertifika veriliyor.

Hizmeti, kadınların ayağına götürme mantığıyla yola çıkarak açılan Karanfil Evleri’nin kentin 7 mahallesinde şubesi bulunuyor. Sosyal kültürel ve mesleki eğitim teknik kursların devam ettiği Karanfil Ev’lerde, bu branşların haricinde kurs talebi olursa da açılmaya çalışılıyor.

8 Ağustos 2002 tarihide Almanya'nın RPR Hift E.V kuruluşu ve Yalova Belediyesi’nin kadınlara armağanı olan Karanfil Evi, kurulduğu günden bu yana binlerce Yalovalı kadına hizmet verdi.
Copyright © HABERCİ GAZETESİ

İsmet Acar Caddesi 40/A Yalova | Telefon 0.226 814 13 32 - Fax: 0.226 811 03 00
[email protected]