HAKAN TAN, “İHH, ARAKANLI MÜLTECİLERE KAPSAMLI YARDIMLAR DAĞITTI VE 1000 ÇOCUĞUN SÜNNETİNİ YAPTIRDI” DEDİ..

Haber / Güldaniye SOFU

Vakıf olarak gerçekleştirdikleri kapsamlı yardımlar hakkında bilgilendirmede bulunan Yalova İHH İnsani Yardım Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Hakan Tan, “İHH, Arakanlı mültecilere kapsamlı yardımlar dağıttı ve 1000 çocuğun sünnetini yaptırdı” dedi..

 

İHH İnsani Yardım Vakfı ekiplerinin Arakanlılara yönelik yaşam malzemesi ve gıda yardımlarına devam ettiğini dile getiren Tan, “İHH ve AID işbirliğinde; Bangladeş'teki kamplara sığınan Arakanlı Müslümanların çocuklarına yönelik düzenlenen sünnet organizasyonu için Türk hekimler, mülteci kamplarında sağlık denetimi yaptı” açıklamasında bulundu.

 

Sünnet projesi kapsamında 1000 çocuk

Tan: “İHH; Arakanlı mültecilerin Bangladeş’te kaldığı kamplarda ve civar köylerdeki sünnet olmayan çocukları sünnet ettirdi. 6 gün süren sünnet projesi kapsamında toplam 1000 çocuk sünnet edildi ve çocuklara hediyeler dağıtıldı.”

 

Kamplarda sağlık kontrolleri

Hakan Tan, İHH İnsani Yardım Vakfı ile Uluslararası Doktorlar Birliği AİD işbirliğinde düzenlenen sünnet organizasyonu ve kurmayı planladıkları klinik için fizibilite çalışmasının bölgeye gelen AID üyesi iki Türk hekim, kamplarda sağlık kontrolleri yaptığını da sözlerine ekledi.

 

1000 gıda paketi ve 2500 cibinlik ve branda dağıtımı

Arakanlı mültecilere yönelik pek çok çalışmanın; İHH İnsani Yardım Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Oruç, AK Parti Milletvekilleri Yüksel Özden ve İbrahim Korkmaz tarafından  koordine edildiğini belirten İHH İnsani Yardım Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Hakan Tan, açıklamasını şu şekilde tamamladı: “Yardım çalışmaları; Bangladeş-Myanmar sınırındaki Arakanlı mülteci kamplarında ve mültecilerin kaldıkları köylerde gerçekleştirildi. 17 yıldır Arakanlılara yardımlarını sürdüren İHH İnsan Yardım Vakfı çalışmalarını inceleyen milletvekilleri kamplarda kalan mültecilerin sorunlarını dinlerken duygusal anlar yaşandı. Milletvekilleri Arakanlıların kaldığı Kutupalong Mülteci Kamp’ında koşulları inceleyip bazı ailelerle görüştü. Milletvekilleri aynı zamanda İHH ekiplerinin 1000 adet kapsamlı gıda paketi dağıtımı ve 2500 adet cibinlik ve branda dağıtımına da eşlik etti. Sünnet organizasyonunu gerçekleştiği yere gelen İHH ekibi ve milletvekilleri incelemelerde bulundu, sünnet olan çocuklara şeker çikolata ve hediyeler dağıttı.”
Copyright © HABERCİ GAZETESİ

İsmet Acar Caddesi 40/A Yalova | Telefon 0.226 814 13 32 - Fax: 0.226 811 03 00
[email protected]