AK PARTİ YALOVA BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI MUHİTTİN NAYMAN’DAN OLAY SÖZLER

M. Ali CANTÖRÜN

(Muharrem İnce’ye) ..”Bence direksiyonu hızla sağa kaydırarak ilerliyor. İlk tanıştığım zamanlar ilginç çıkışları ve evrensel sol ve sosyal demokrasiye daha yakın duran protest bir tavrı var gibi davranıyordu. Belki de biz öyle algıladık. İhtimaldir ki zaman insanı değişime zorluyor.”

 

(Temel Coşkun’a) ..”Sayın Temel Coşkun uzun yıllar bürokraside hizmet etti. Bence devlet mekanizmasını iyi tanıyor.”

 

(Yakup Koçal’a )..”Tecrübeli ve birikimli. Sadece bugün değil hayatın ileriki surecinde de Yalova halkının bu tür bir siyasetçiye her zaman ihtiyacı var diye düşünüyorum.”

 

(Parti kademelerine) ..”Anavatan Partisi ve bugünkü CHP’nin selefi ve devamı olan SHP’yi bitiren en önemli unsurlardan biri belediyelerdeki yolsuzluk, adam kayırma ve rant düzeni kurma şeklindeki kötü yönetimler olmuştur. Şu an gözlemlediğim, özellikle belediyecilikte hızla bu Anavatanlaşma sürecinin yaşanma ihtimalinin olduğudur. O yüzden bu partiye gençliğinin ve hayatının en güzel günlerini veren, samimi, beklentisiz, hesapsız insanlar bu gidişata seyirci kalmamalıdır.’

 

(Yalova halkına) ..”Belediyenin mali durumunu bilmeden ve merkezi hükümetin katkısı ve onayını almadan birtakım uçuk, hayali projeleri konuşmayı kendi açımdan doğru bulmuyorum. Ancak aday olup seçilirsem;  liyakatlı, uzman, işinin ehli belediye meclis üyelerinin ortak kararıyla ve halkımızın da onayını alarak en doğru hizmetleri yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.”

 

AK Parti’de belediye başkan aday adaylarının başvuruları sona ermiş ve hatırlanacağı gibi İl Başkanlığı’nca yapılan açıklamada Yalova Merkez için aday adayı sayısının toplam 9 olduğu belirtilmişti.

AK Parti’nin Yalova belediye başkan aday adaylarından iş adamı Muhittin Nayman, hafta sonu HABERCİ’ye verdiği mini röportajda, partililere ve Yalovalılara seslendi.

Röportajı ve Nayman’ın Yalova halkına siyasi mesajlarını aynen sütunlarımıza aktarıyoruz.

………………..

 

Neden AK Parti ve niçin belediye başkanlığı?

Siyasetle gayet iç içe ve doğunun çeşitli illerine dağılmış (Van, Muş, Ağrı, Iğdır ve Kars’a kadar) çok geniş bir aileden geliyorum. Merhum amcazadem Kinyas Kartal uzun süre Adalet Partisi’nden Van milletvekilliği ve meclis başkanlığı yaptı. Hala da çeşitli partilerde aktif siyaset yapan çok sayıda akrabalarım vardır. Ayrıca on yaşımdan beri tabiri caiz ise bu muhafazakar mahallenin insanıyım. 35 yıldır ülkemizdeki mütedeyyin insanlarla beraber adalet ve demokrasi mücadelesi veriyorum. Doğal olarak AK Parti dedik, AK Parti’den belediye başkanlığı dedik.

 

AK Partililer aday adaylığınızı nasıl karşıladı?

Bildiğiniz üzere özellikle kitle partilerinde her kesimden insan vardır. Hepsinin nasıl baktığını bilmiyorum, ama yöneticiler çok kibar karşıladılar. Oldukça ilgi ve saygı gösterdiler, herkese eşit mesafede olduklarını ifade ettiler. Zaten bu aşamada bizim için yeterlidir; bu duruş. AK Parti’nin tabanıyla barışık bir insanım.

 

Yalovalı kimliğinizin yanında bir de doğulu kimliğiniz var; doğu ve güneydoğulu hemşehrileriniz aday adaylığınıza nasıl bakıyor?

Bölgemizin insanı ekseriyetle kadirşinas ve vefalıdır. Kolay kolay adam satmaz. İçi neyse dışı da odur. Günümüzün sosyal ve psikolojik şartlarında oluşan siyasi ortam icabı bizim insanların siyasi tercihleri çoğunlukla iki parti üzerinedir. Bu partilerden biri AK Parti’dir. AK Parti’ye sempati duyan insanlarımızdan oldukça ilgi, alaka, tebrik ve destek mesajları aldım. Demokrasi zaten böyle bir şey, herkesin tercihine saygı duymak lazım.

 

İlin milletvekillerine ilişkin düşünceleriniz..

Her iki milletvekilimiz ile tanışırım, ikisi de meslektaşım. Yani ikisi de benim gibi eğitimci kökenli. Sayın Muharrem İnce kendi siyasi kulvarında oldukça yol aldı. Bence direksiyonu hızla sağa kaydırarak ilerliyor. İlk tanıştığım zamanlar ilginç çıkışları ve evrensel sol ve sosyal demokrasiye daha yakın duran protest bir tavrı var gibi davranıyordu. Belki de biz öyle algıladık. İhtimaldir ki zaman insanı değişime zorluyor. Neyse kendi tercihi; benimsemesem de saygı duyuyorum. Sayın Temel Coşkun uzun yıllar bürokraside hizmet etti. Bence devlet mekanizmasını iyi tanıyor.

 

Mevcut belediye başkanını nasıl buluyorsunuz?

Sayın Yakup Koçal oldukça zeki ve toplumun her kesimiyle çok iyi diyaloğu olan bir insan. İyi bir hatip. Tecrübeli ve birikimli. Sadece bugün değil hayatın ileriki surecinde de Yalova halkının bu tür bir siyasetçiye her zaman ihtiyacı var diye düşünüyorum.

 

Eski başkan ve aday adaylarından biri olan Barbaros Binicioğlu’na ilişkin düşünceleriniz..

Sayın Barbaros Binicioğlu’nun iyi niyetli olduğunu tahmin ediyorum. Yalova’ya değerli hizmetleri olmuştur.

 

Yalova’da nasıl bir belediye başkanı ve yönetimi olmalı sizce?

Bakınız; Anavatan Partisi ve bugünkü CHP’nin selefi ve devamı olan SHP’yi bitiren en önemli unsurlardan biri belediyelerdeki yolsuzluk, adam kayırma ve rant düzeni kurma şeklindeki kötü yönetimler olmuştur. Refah Partisi’ni toplum nezdinde kabul ettiren ve kabul görmesini sağlayan; belediyecilik anlayışıdır. Zaten belediyelerdeki başarıları hızla genel seçim başarısı getirdi ve arkasından malum 28 Şubat süreci ile AK Parti’nin kuruluşu geldi. O yüzden belediyecilik gerçekten çok önemli. Şu an benim gözlemlediğim, özellikle belediyecilikte hızla bu Anavatanlaşma -çok sevdiğim ve rahmetle andığım Merhum Özal’ı kastetmiyorum, partiyi ele geçiren haramilerden söz ediyorum- sürecinin yaşanma ihtimalinin olduğu gerçeği. O yüzden bu partiye gençliğinin ve hayatının en güzel günlerini veren, samimi, beklentisiz, hesapsız insanlar bu gidişata seyirci kalmamalı ve kendi siyasi temellerimizin ve tarihi referanslarımızın dışına çıkmayacak ehil belediye meclisi ve ehil belediye başkanı adaylarıyla seçime gitmeliyiz. Belediyelerdeki başarısızlık ve kötü yönetim hızla genel seçimlere yansır. Uzun yıllar dışlanan, horlanan ve ötekileştirilen Anadolu muhafazakarlığının en temiz ve duru hali olan ve AK Parti şeklinde vücuda gelen ortak aklın kirlenmemesi ve kirletilmemesi hepimizin görevidir. Allah göstermesin, böyle bir başarısızlıkta, Ergenekon çetesi başta olmak üzere, pusuda bekleyen tüm karanlık odaklar bu milletin kazanımlarını bir çırpıda alıverirler. Böylesi bir ayıbın ve vebalin altından da sanırım kimse kalkamaz.

 

Aday olup seçilirseniz en önemli projeniz ne olur?

Belediyelerin bir kendi bütçeleri, bir de genel bütçeden, yani merkezi hükümetten alacakları bütçe ile yapacakları hizmetleri vardır. Belediyenin mali durumunu bilmeden ve merkezi hükümetin katkısı ve onayını almadan birtakım uçuk, hayali projeleri konuşmayı kendi açımdan doğru bulmuyorum. Ancak aday olup seçilirsem, gerek belediyemizin kaynakları gerekse genel bütçeden sağlayacağımız kaynaklarla seçtiğimiz liyakatlı, uzman, işinin ehli belediye meclis üyelerinin ortak kararıyla ve halkımızın da onayını alarak en doğru hizmetleri yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Ama dereyi görmeden de paçaları sıvamam tabii.

 

Son olarak söylemek istedikleriniz?

Daha önce de ifade ettiğim gibi, biz, Kur’an okulunun ilk neslinin ve onlara tabi olan devamı neslin iyi yöneticilerinin hayatlarını birbirimize anlatırız. Örnek alınması gerektiğini söyleriz. Oysa Kur’an okulu açıktır. Neden bizden sonraki nesillere yol gösterici iyi örnekler vermeyelim? Elimizi-kolumuzu tutan mı var? O yüzden aday olup seçilirsem, üstadım, mürşidim, hayatımın anlamı olan Hz. Ömer ve Hz. Ali efendimizi hatırlatacak insani girişimler yapmayı planlıyorum. Allah ayağımı sabit kılanlardan eylesin. Ve şaşırtmasın. Herkesten destek ve dua bekliyorum. Son söz olarak; bizi ziyaret eden ya da telefon açıp destek olan tüm dost ve kardeşlerime teşekkür ederim. Allah mahcup etmesin. Aday adayı olan diğer kardeşlerimin hepsine başarılar diliyorum.
Copyright © HABERCİ GAZETESİ

İsmet Acar Caddesi 40/A Yalova | Telefon 0.226 814 13 32 - Fax: 0.226 811 03 00
[email protected]