50 YILDIR HİÇ KULLANILMAYAN BARAJ, YENİDEN SU TOPLAMAYA BAŞLAYACAK..

HABER / Resul MORGÜL

Zaman içinde köylülerin bile unuttuğu Yalova’nın ilk barajı, yaklaşık 50 yıl sonra yeniden devreye sokuluyor. Termal Belediyesi ve DSİ, Termal Barajı’nın su tutabilmesi için çalışmalara başladılar.

 

Köyüler aralarında para toplayarak yaptırdılar..

Bundan yaklaşık 60 yıl önce, o zaman ki adıyla henüz birbirinden Gökçedere ve Üvezpınar olarak ayrılmamış olan Termal köyü sakinleri, içme suyu ihtiyaçlarını çözebilmek için çare ararlar. Aralarında para toplayarak hem içme suyu ihtiyacını karşılamak hem de taşkın riskini ortadan kaldırmak isteyen köylüler, Termal Kaplıca İşletme İdaresi’nin de desteğini alarak, kaplıca tesislerinin yukarısında İsmail Deresi üzerine bir baraj yaptırırlar. 10-12 yıl boyunca kullanılan baraj, köylülerin ormanın derinlerindeki kaynaktan borularla su getirmelerinin ardından kullanılmaktan vazgeçilir ve atıl kalır. Baraj, 50 yıl boyunca kaderine terk edilir. Barajı yaptıran köylülerin pek çoğu bugün hayatta olmadığı için de zamanla unutulur gider. Hatta yeni neslin pek çoğu barajın varlığını dahi bilmez.

Başkan Atik, baraja hayat vermeye hazırlanıyor..

Haritalarda dahi gözükmeyen baraj, yıllar sonra yeniden su tutmaya başlayacak. Kendisinden de yaşça büyük barajı yeniden çalışır hale getirmek için kolları sıvadıklarını kaydeden Termal Belediye Başkanı İsmail Atik, eski barajın yıllar sonra Termal’in içme suyu sorununa yeniden çözüm olacağını söyledi.

DSİ’nin de desteğiyle Termal Barajı’nın yıllar içinde alüvyonla dolan haznesini temizlemek için çalışmaların başladığını belirten Başkan Atik, “1950’li yıllarda köylülerin aralarında para toplayarak yaptırdıkları Yalova’nın en eski barajı olan Termal Barajı’nı yeniden çalışır hale getireceğiz. Temizlik çalışmalarının ardından barajın yaklaşık 1 milyon m3 su toplayabileceğini tahmin ediyoruz” dedi.

‘Sıkıntı yaşadığımız iki ay bize su versin yeter’..

Günümüzde ilçelerinin içme suyu ihtiyacının Gökçe Barajı’ndan sağlandığını hatırlatan Başkan Atik, “Gökçe Barajı’ndan suyu ilçemize elektrikli motorlarla ters yönde basarak getiriyoruz. Bunun bize getirdiği mali yük o kadar çok ki. Bu durum belediye bütçemizi zorluyor. Bazı yıllar, yazın en sıcak günlerinde, yaklaşık iki ay boyunca su sıkıntısı yaşadık. Eski baraj, ilçe merkezimizin en yüksek tepesi olan Panaroma Tepesi’nden bile yüksekte. Suyu kendi akışıyla bile ilçemize kadar götürebileceğiz. Bu da bizi önemli bir mali yükten kurtaracak. Bu baraj sıkışık olduğumuz iki ayda bize su versin, zaten bize yeter” sözleriyle eski barajın ilçenin pek çok sorununa ilaç gibi geleceğini söyledi.

Hem içme hem de sulama amaçlı kullanılacak..

Yıllardır kaderine terk edildiği için su toplama haznesi alüvyonla dolan barajın temizlenmesinin ardından en kısa sürede devreye sokulacağını belirten Başkan Atik, “Yıllar öncesinin ekonomik ve diğer şartlarını düşününce insan bu barajın nasıl yapıldığına hayret etmeden edemiyor. Sonrada ihtiyaç ortadan kalktı diye kullanmayı bırakmışlar. Barajın resmiyette hiçbir kaydı ve belgesi yok. Tam olarak ne zaman yapıldı? Baraj duvarının uzunluğu ne? Yüksekliği ne kadar, kaç paraya yaptırıldı? Hiçbir evrak, hiçbir kayıt yok. Yıllar sonra biz onu yeniden DSİ’nin de desteğiyle gerçek sahiplerinin hizmetine sokacağız. Barajdan elde edilecek su Gökçedere ve Üvezpınar köylerinin içme ve sulama suyu ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılacak” dedi.
Copyright © HABERCİ GAZETESİ

İsmet Acar Caddesi 40/A Yalova | Telefon 0.226 814 13 32 - Fax: 0.226 811 03 00
[email protected]